Csak az Egyesült Államokban 22 ezer ember életét menthették volna meg, ha idejében kivonják a forgalomból a németországi Bayer AG gyógyszergyár Trasylol nevű készítményét – nyilatkozta az amerikai CBS televíziónak Dennis Manango. A kutató a szer életveszélyes mellékhatásaira fényt derítő vizsgálatok egyik irányítója volt, s mint mondta, az ezt bizonyító tanulmányt már 2006 januárjában publikálták. Ám a Trasylolt csak tavaly novemberben vonták ki a gyógyszerpiacról, a szövetségi élelmiszer- és gyógyszer-engedélyezési hivatal (FDA) döntése nyomán – jelentette a Reuters.
Az aprotinin hatóanyagú Trasylolt kezdetben hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegek kapták, majd a műtéti beavatkozások miatt fellépő vérzés csillapítására is felhasználták. Az utóbbi években az Egyesült Államokban elvégzett szívátültetéseknek már az egyharmadánál ezt a készítményt alkalmazták. Ám hatására sok páciens olyan súlyos vesekárosodást szenvedett, hogy dialízisre szorult, és egy részük meg is halt.
Dennis Manango szerint a Bayer AG és az FDA tisztviselői már 2006 szeptemberében találkoztak a Trasylol mellékhatásait kimutató tanulmány miatt, a gyógyszergyártó cég azonban elhallgatta, hogy saját kutatásai is alátámasztják a szer használatának veszélyeit.
Dr. William Hiatt, az FDA tanácsadó testületének elnöke a CBS-nek azt mondta: már a találkozó időpontjában a Trasylol viszszavonása mellett szavazott volna, ha tud a Bayer-tanulmányról.
Az aprotinin hatóanyagú szerek – a Trasylol forgalmazását is – végül egy Kanadában elvégzett klinikai vizsgálat nyomán tavaly novemberben nemcsak az Egyesült Államokban, hanem az Európai Unió országaiban – így Magyarországon is – felfüggesztették. Arról nem állnak rendelkezésre adatok, Európában hány ember életébe került a lassú ügyintézés.
Drónok hatoltak be a tiltott légtérbe
