Az adókkal kapcsolatos változtatásokat úgy pontokba szedve, ahogy azt az egyik internetes portálon jelezték, még a frakciónk sem láthatta, úgyhogy az inkább egy szakértői anyag lehet – mondta a Magyar Nemzetnek az egyik befolyásos MSZP-s politikus. Majd hozzátette: az látszik egyelőre valószínűnek, hogy a még 2006-ban kivetett vállalkozói különadót csökkentik, ahogy célzott járulékcsökkentés is várható a foglalkoztatás növelése végett. – Ám ez utóbbi is inkább a mikro- és kisvállalkozásokra vonatkozna, különösen a hátrányos helyzetű térségekben – hallhattuk szocialista informátorunktól, aki megerősítette, hogy a képviselőcsoport által megismert munkaanyag „Segély helyett esély” pontja egy országos lefedettségű, ösztönző jellegű koncepció kimunkálását eredményezheti, aminek az lehet a célja, hogy egyes szociális értelemben leszakadt rétegek a segélyek helyett a munkaerőpiacon való megjelenést válasszák. Mindezekről egyébként vasárnap dönt a szocialista párt, illetve frakció vezetése a különböző szakpolitikai munkacsoportokkal konzultálván.
A Napi Gazdaság várakozása szerint is a vállalkozói adóterhek csökkentése lehet a legfontosabb ígérete a jövő heti miniszterelnöki évindító beszédnek. A tegnapi lapszámban az olvasható, hogy jövő januártól csökkenhet, de akár meg is szűnhet a különadó. A jövő évi adóváltozások részeként jó eséllyel várható annak bejelentése is, hogy a munkáltatókat terhelő társadalombiztosítási járulékok kisebb mértékben csökkennek – írta az üzleti és pénzügyi lap.
Lapunk amúgy már a múlt hét elején megszellőztette, hogy a kormányfő „új politikájának” fókuszába várhatóan az oktatás, a munka és az esélyteremtés kerül. A Hírszerző minapi értesülései szerint ugyanakkor Gyurcsányék az oktatás fejlesztésével esélyt kívánnak teremteni a szakképzetlen munkanélküliek számára, aktívabbá téve őket, hogy ne érjék be a segéllyel. Az Index pedig csütörtökön azt adta hírül, hogy a vállalkozói szférát pozitívan érintő, tízpontos adócsomagot is bejelent a kormányfő. – Egyetlenegy adómódosítással kapcsolatban sem született döntés sem minisztériumi, sem kormányzati szinten – tudatta viszont a tárca, zavarkeltésnek minősítve az erre vonatkozó híreszteléseket. A szocialista párt közgazdasági tagozata és a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) csütörtöki együttes ülésén egyébként Szekeres Imre MSZP-elnökhelyettes, tagozati elnök és Takács János, a HEBC elnöke hangsúlyozták, hogy Magyarország hosszú távú sikeres felzárkózása és versenyképességének növelése szempontjából kulcsfontosságú a humán erőforrás kiemelt fejlesztése, az üzleti környezet javítása, az állami intézményrendszer átalakítása, az adórendszer egyszerűsítése, az adók csökkentése a költségvetés teherbíró képességének megfelelően, valamint a hazai kis- és középvállalati szektor erősítése.
A fentiek tehát érdemben befolyásolhatják a miniszterelnök hétfői parlamenti beszédét, ám a tőle megszokott módon „meglepetésekre” is lehet számítani. Gyurcsány Ferenc tegnapi blogbejegyzéséből ugyanis kitűnik, hogy újabb „történelmi beszédre” készül. „Csináltam magamnak egy kancsó zöld teát, és elkezdtem írni a hétfői beszédem vázlatát. (…) A legtöbb, amit megengedek magamnak, egy előre megírt vázlat. Az országértékelő beszéd ugyanakkor más. Összetettsége, fontossága miatt kiemelkedik a beszédek sorából. Nagyobb átgondolást, több felkészülést, odafigyelést igényel. (…) Tegnap éjfélig maradtam fent, közben még késő este egy-két telefont is lebonyolítottam. Ma este, éjjel folytatom a munkát.”
„Történelmi beszéd lesz, Klára” – idézte Gyurcsány saját magát a Mozgó Világ szerkesztőségének vitaestjén még 2005. február 23-án. Előadásában elhangzott, hogy ezt feleségéhez fordulva mondta, miután több órán keresztül, hajnalig dolgozott parlamenti szónoklatán. Megtudhattuk azt is, hogy a beszédre fél üveg whisky és fél doboz szivarka társaságában készült. A miniszterelnök a vitaesten kijelentette: bár még nem tudja, hogyan, de gyökeres politikai és gazdaságpolitikai változásra van szükség.
Megvan a világ legdrágább Mazdája, egy filmsztár
