ukrajna
Ezek az óriáscégek tehették rá a kezüket az ukrán termőföldekre

2008 az egészségügyi küzdelmek éve. Az idei esztendő az egészségügyi rendszerünkért folytatott küzdelem éve lesz – jelentette ki tegnap Orbán Viktor a saját internetes honlapján megjelent videointerjúban. A Fidesz elnöke szerint kigazdálkodható a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlése miatt kieső 30 milliárd forint, ami nem tétel a büdzsében, töredéke a koalíciós pártok által telefonokra, autókra, irodabútorokra fordított pénzeknek. – A magyar társadalom az idén egyre erősödő harcot folytat majd, ellenállást fejt ki, védekezést mutat, annak érdekében, hogy megvédje a társadalombiztosítási kasszát, az egészségügyi rendszert – mondta Orbán Viktor. A kormány is döntőnek tekinti 2008-at, figyelmeztetett, mert most akarja visszafordíthatatlan pályára állítani az egészségügy átalakítását. Orbán ismét nyilvánvalóvá tette, hogy ha a Fidesz kerül hatalomra, visszaalakítja az egészségügyi rendszert. Mint fogalmazott, jelenleg sincsen semmi ingyen Magyarországon, a magyar emberek most is mindenért fizetnek, ezért a vita nem arról folyik, ingyenes legyen-e az egészségügy, vagy sem, hanem arról, hogy a kormányt arra szorítsák-e, hogy a beszedett tb-járulékból működtesse az egészségügyet, vagy felhatalmazást kapjon ezenkívül pluszpénzeket elvenni a társadalomtól. A Fidesz elnöke kifejtette: a kormánynak be kellene látnia, hogy olcsóbb, emberségesebb és gyorsabb lenne, ha a március 9-i referendummal együtt lehetne megtartani a törvényt megerősítő népszavazást. Ám ha erre nem hajlandó a kormány, akkor is „kattanni fog a zár”, hiszen az Albert házaspár hasonló témában kezdeményezett népszavazására várhatóan ősszel sor kerül. (P. G.)
Kétmilliószor egy szavazat kell ahhoz, hogy érvényes és eredményes legyen a népszavazás, nem szabad bedőlni annak a propagandának, ami azt akarja elhitetni, hogy nélküled is meglesz – mondta Tarlós István tegnap Debrecenben. Hangsúlyozta, a szociális népszavazás kezdeményezői tisztában vannak azzal, hogy a referendumnak nincsenek közjogi következményei, vagyis Gyurcsány Ferenc dönti el, lemond, vagy a helyén marad. – Ha az utóbbi mellett dönt, akkor megkérdőjeleződik demokrata mivolta, ezért számolnia kell azzal, hogy az EU döntéshozói és a befektetők is elgondolkodnak azon, hogyan viszonyuljanak Magyarországhoz. Kóka János kijelentéseire reagálva a politikus elmondta: sosem gondolta volna, hogy annak az SZDSZ-nek az elnöke, amelyből ő maga 1994-ben azért lépett ki, mert az MSZMP utódpártjával kötött koalíciót, őt kádáristának fogja nevezni. Kóka Jánosnak pedig – aki ingyen végezte el az orvosi egyetemet – azt ajánlotta, ne agitáljon a tandíj bevezetése mellett.
Az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvénynek nem az a célja, hogy megoldja az egészségügy problémáit, mint ahogy az sem célja a jogszabálynak, hogy például a falusi kis iskolák helyzetét rendezze – ismerte el a Kossuth Klubban tartott vitaesten Kereszty Éva, a törvény egyik támogatója. Az Élőlánc Magyarországért Egyesület szervezte fórumon Bauer Tamás közgazdász, volt SZDSZ-es politikus a törvény mellett érvelve már a beszélgetés elején kivívta a hallgatóság ellenszenvét, amikor a profitorientált rendszerek kapcsán kijelentette, hogy „a világ legjövedelmezőbb vállalkozása egyébként a Vatikán”. Szilvási István professzor – aki a törvényt ellenző szakemberek soraiban ült – a rendszer átalakítása kapcsán kiemelte, hogy önmagában nem a privatizációval van baj, azt bizonyos körülmények között az egészségügy egyik szereplője sem ellenzi. Ezt megvilágítandó, felidézte az Egészségügyi Világszervezet álláspontját, amely szerint a magánosításnak három formája létezhet az egészségügyben: ilyen a profitorientált magánosítás (for profit), a nonprofit magánosítás és az önfoglalkoztató privatizáció. Ez utóbbi kettő nem von el pénzt a rendszerből, jól működő példaként említette a háziorvosi praxisokat. A hallgatóság soraiból a beszélgetés ideje alatt több alkalommal is éles hangú bekiabálások zavarták meg az egészségbiztosítás részleges privatizációja mellett érvelőket.
Egy zuglói fórumon Csiha Judit szocialista országgyűlési képviselő kijelentette: megszavaztam a törvényt, és legközelebb is megszavazom újra. Beszédét folyamatos fütty és elégedetlen bekiabálások tarkították, a képviselőnő mégis akkor tette magát köznevetség tárgyává, amikor úgy érvelt: „a befektetők nem profitért jönnek, csak a pénztárba”. Morvayné Bajai Zsuzsanna, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökhelyettese kifejtette: „elismerem, sokat dolgoztak a kormányzó pártok a törvénnyel, ám az végül is mindegy, hogy a farkas mellső lába lisztes vagy fehér festékes, a lényeg, hogy a lábai bent vannak a házban”.
Publicisztikák a 6., vezércikk a 7. oldalon
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.