Kifütyülték Horváth Ágnest

Létszámhiány az egészségügyi intézményekben, öregedő magyar szakdolgozói társadalom, alacsony bérek jellemzik a bizonytalan lábakon álló egészségügyi ágazatot, ugyanakkor Horváth Ágnes a reform eredményének azt tartja, hogy egyetlen kórház sem ment csődbe. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara nagygyűlésén kétezer fős tömeg fütyülte ki szombaton az egészségügyi minisztert a Nemzeti Sportcsarnokban.

Pilári Darinka
2008. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kupper: Embertelen rendelkezés. Kupper András, a Fidesz országgyűlési képviselője szerint szakmai és gazdasági szempontból indokolhatatlan, emellett embertelen is az Egészségügyi Minisztérium rendelkezése, miszerint február elejétől a sclerosis multiplexben, a krónikus veseelégtelenségben vagy bizonyos leukémiás betegségben szenvedő embereknek is fizetniük kell a gyógyszertárakban a 300 forintos dobozdíjat. Eközben a minisztérium 400 millió forintot akar költeni lépéseinek propagálására a március 9-i népszavazás előtt, s ebből az összegből egymillió 300 ezer ember dobozdíja volna megoldható. (MTI)


Bár az egészségügyi miniszter is elismerte, hogy a munkavégzés feltételei a kórházakban nem mindenhol megfelelőek, Horváth Ágnes szerint minderre megoldást jelenthetnek az uniós források. „A 2008-as év könnyebb lesz, mint az előző, de további változásokra lesz szükség” – mondta a szaktárca vezetője reformértékelés gyanánt a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) nagygyűlésén szombaton a Nemzeti Sportcsarnokban. Az elmúlt hónapok vélt eredményeként említette az egészségügyi miniszter, hogy egyetlen kórház sem ment csődbe. Eközben a szakdolgozókból álló hallgatóság közül többen már Horváth Ágnes érkezésekor fütyüléssel fejezték ki nemtetszésüket.
A nagygyűlésre több mint kétezren érkeztek, hogy felhívják az egészségügyi miniszter figyelmét a szakdolgozók tarthatatlan helyzetére. – Magyarországon nagyjából százezer szakdolgozó tevékenykedik, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint azonban nyolcezer a betöltetlen álláshely – hívta fel a figyelmet Balogh Zoltán a MESZK elnöke. Hozzátette: már a határon túlról sem érkezik dolgozói utánpótlás, illetve nem Magyarországon helyezkednek el a külföldről érkezők, hanem nyugatabbra.
Balogh szerint részben a létszámhiány az oka a növekvő halálozásnak, és ebből fakad az is, hogy a betegek egyre több időt kénytelenek eltölteni a kórházban.
– Öt-tíz éven belül kiöregszik a magyar szakdolgozói társadalom, bizonyos ellátási helyeken egyszerűen nem lesz, aki ellássa a betegeket. Ha ezeket a problémákat a szaktárca és a kormány rövid időn belül nem rendezi, akkor veszélybe kerülhet a betegellátás – mondta az elnök. – Ezért kongatjuk a vészharangokat, az utolsó pillanatban vagyunk annak érdekében, hogy a kormányzat tegye meg az intézkedéseket a pályaelhagyás csökkentésére, a pályán tartásra és az utánpótlás képzésének rendezésére – magyarázta, kifejtve azt is, hogy az ágazati átlagbér 150-160 ezer forint, ami nagyon kevés.
Mindemellett az ápolók, kórházi asszisztensek, nővérek – akik magukat a liberális reform első számú áldozatainak tartják – leginkább azt sérelmezték, hogy a szaktárca kötelező kórházi széfeket vezet be februártól, miközben az egészségügy helyzete egyre romlik. A résztvevők az eseményen szembesítették a minisztert azzal, hogy a betegek többsége egyelőre nem hajlandó használni a biztonsági szekrényt, amire a minisztérium 600-700 millió forintot költ az egészségbiztosítási alap tavalyi megtakarításaiból.
A MESZK a nagygyűlésen adta át nyílt levelét Horváth Ágnesnek, amelyben a közel százezer érintett szakdolgozó fent említett problémáit összegezték. „Már nem tekinthető biztos jövőt, megélhetést, kiszámíthatóságot nyújtó ágazatnak az egészségügy” – írja a kamara első bekezdésében, majd kiemeli: az egészségügyi szakdolgozók életpályamodellje nélkül nem garantálható a biztonságos betegellátás.
A levél szerint gyakran előfordul, hogy az ápolók és asszisztensek egy adott osztályon egy műszakban 40-60 beteget látnak el egyedül. A MESZK mindezért kormányzati garanciát vár arra, hogy a legsürgetőbb problémákat még ebben az évben törvényi szinten megoldják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.