Popély Árpád történész, a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet munkatársa a budapesti Magyar Országos Levéltárban megtalálta a lakosságcsere részeként, valamint a háborús bűnösség ürügyén áttelepítésre kijelölt magyarok csaknem teljes névjegyzékét – írta a pozsonyi Új Szó.
A felvidéki magyar lap tudósítása szerint a fellelt több ezer oldalas iratanyag feldolgozása jól árnyalja majd a csehszlovákiai magyarok második világháború utáni jogfosztottságának időszakáról alkotott képet. Popély Árpád arról számolt be: Csehszlovákia közel kétszázezer felvidéki magyart vett fel a kitelepítendők listájára.
„Az 1946. február 27-én aláírt lakosságcsere-egyezmény arra hatalmazta fel Csehszlovákiát, hogy annyi magyart telepítsen Magyarországra, amennyi magyarországi szlovák önként jelentkezik áttelepülésre. Ezenfelül jogot szerzett arra is, hogy egyoldalúan áttelepítse a szlovák népbíróságok által háborús bűnösnek minősített magyarokat.” A csehszlovák emigráns kormány vezetője, a magyar és a német kisebbség teljes kitelepítését eltervező Eduard Benes így akarta elejét venni annak, hogy a jövőben bármiféle határmódosítás történjen. A két ország kényszerű egyezménye értelmében 1948 decemberéig megközelítőleg 90 ezer szlovákiai magyart telepítettek át Magyarországra, ahonnan a helyükre 72 ezer szlovák érkezett. Benesék jóval nagyobb áttelepítéssel számoltak, de a tervezett négy-ötszázezer szlovák helyett jóval kevesebbet sikerült átcsábítani. Állítólagos háborús bűnökért – amelyeket a történész szerint az esetek döntő többségében nem is követtek el – 23 ezer személyt vettek fel a listára, ami családtagokkal együtt 75 ezer további kitelepítettet jelentett.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
