Ritka dolog Magyarországon, hogy egy könyv több mint tíz kiadást érjen meg. Úgy, hogy közben a szélesebb közönség nagy része valójában sosem hallott róla. Gyökössy Endre, a közelmúltban elhunyt református lelkipásztor, pszichológus, kutató professzor Magunkról magunknak című, mindenkihez szóló lélektani kalauzával ez történt. Első megjelenése óta töretlen az érdeklődés iránta, nemzedékek forgatták, és minden valószínűség szerint fogják lapozgatni a jövőben is. Megbízható, közérthető és világos útmutató mindenki számára, aki saját énjének mélységeibe szeretne tekinteni, vagy az őt körülvevő világgal keresi a harmóniát. Mindezeken túl legjellemzőbb vonása a műnek a szeretet. Sokan írnak jó könyvet, de a veretes tartalom mellett gyakran hiányzik belőlük a nagyon fontos kulcs az olvasóhoz. Az, amelyről Pál apostol szól: „És ha jövendőt tudok is mondani, és minden titkot és minden tudományt ismerek is… szeretet pedig nincsen én bennem, semmi vagyok.” A szeretet köti – közérthetően átadott hatalmas tudásanyaga mellett – Gyökössy Endrét az olvasóhoz.
Freud új utat választó tanítványa, az analitikus lélektan megteremtője, Carl Gustav Jung svájci pszichiáter nyomdokain jár a szerző, aki műve elején röviden és világosan ismerteti az emberi személyiség jungi modelljét, ám a továbbiakban mindvégig tartózkodik a lélektan elméleti kérdéseinek puszta fejtegetésétől: gyakorlati problémákra ad válaszokat. A könyv fejezetei azokon a területeken viszik végig az olvasót, amelyek az élet során konfliktust okozhatnak. Teljesség nélkül: a lélek és test kölcsönhatása, a félelem, a kifelé és befelé élő ember, agresszív indulataink, komplexus, lelki görcs, akarat és érzelem, magányosság, szenvedély és szenvedés. Külön érdekessége e kézbe illő kis kötetnek, hogy lebilincselő módon és hitelesen ír a különféle spekulációk vadászterületének számító tárgyról, az álmok világáról is.
A laikus, nem hitben élő olvasó számára kezdetben talán kissé szokatlannak tűnhetnek a lelkészi-lelkigondozói gyakorlatból hozott élethelyzetpéldák. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a szerző egyik hazai úttörője a lélekgondozás teológiai és pszichológiai oldalát ötvöző pasztorálpszichológia tudományának. Ettől függetlenül Gyökössy professzor, kellő arányérzékkel mozogva a két terület között, hitelesen tudja megszólítani bármelyik oldalról érkezett olvasóit, bölcs életvezetési útmutatót kínálva számukra.
(Gyökössy Endre: Magunkról magunknak. Szent Gellért Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 1800 forint)
Drónok hatoltak be a tiltott légtérbe
