Lemondott hivataláról Klaus Zumwinkel, a német posta (Deutsche Post) adócsalással vádolt elnöke. Angela Merkel kancellár és Peer Steinbrück pénzügyminiszter egyaránt üdvözölte Zumwinkel döntését.
Óriási méretű adócsalási botrány fenyeget Németországban. Sajtóértesülések szerint több mint száz befolyásos menedzser került az államügyészség és az adóhivatalok fókuszába. A nyomozást a német posta elnökének, Klaus Zumwinkelnek az időleges őrizetbe vétele, a bonni irodájában és kölni villájában lefolytatott házkutatás vezette be. A gyanúsítottak azzal a váddal találják szemben magukat, hogy Liechtenstein hercegség egyik bankján keresztül több millió eurót csempésztek ki az országból.
A lavinát a szövetségi hírszerző szolgálathoz (BND) eljuttatott CD váltotta ki, amely konkrét információkkal szolgált a manipulációk részleteiről. Ezen értesülések alapján indult meg a nyomozás, majd került sor a razziára. A posta igazgatótanácsának elnöke a német menedzseri réteg kiemelkedő alakja, aki közel húsz éve irányítja a 23 százalékkal még mindig állami tulajdonban lévő részvénytársaságot. A magát multimilliomosnak nevező Klaus Zumwinkel afférja tovább növeli a német gazdasági élet vezetőivel szemben megnyilvánuló bizalmatlanságot, tekintettel az utóbbi időben folyamatosan napvilágot látott visszaélésekre.
Az ügy horderejének megfelelően a nyomozók a német igazságszolgáltatás történetének mindeddig egyedülálló fellépéséről gondoskodtak – rendőrmotorossal felvezetett, kék fénnyel érkezett autókonvoj állt meg az elnök villája előtt a Köln legelőkelőbb negyedének tartott Marienburgban. A nyomozók öt perc alatt őrizetbe vették a hatvannégy esztendős Zumwinkelt, és elszállították az illetékes államügyészségre, a Ruhr-vidéki Bochumba. Ugyanakkor megkezdődött a házkutatás mind a villában, mind a börzén jegyzett konszern központjában, Bonnban. Zumwinkel a kihallgatás során hajlandóságot mutatott az együttműködésre, és nagy összegű óvadékról gondoskodott, így szabadlábra helyezték, és visszaengedték Kölnbe. Bernd Bieniossek bochumi főállamügyész kijelentette: „azért került hozzánk az ügy, mert a további gyanúsítottak is ezen a környéken laknak”. Róluk közelebbi információval csak a jövő héten szolgál majd a hatóság.
A botrány gyökerei a „Fektessen be, akár a hercegek” jelmondattal reklámozó liechtensteini LGT bankhoz nyúlnak vissza. A nagyrészt a hercegi család tulajdonát képező pénzintézet leányvállalatán, az LGT-Treuhandon keresztül bárki alapítványt hozhat életre pénzügyileg Svájccal szövetséges miniállamban. A csupán papíron létező, úgynevezett postaládacégek közbeiktatásával, illegális számlákat kiállítva nyújt azután lehetőséget német „ügyfeleinek” arra, hogy az adóhivatalt megkerülő tőkéhez jussanak. Az imázsáért aggódó LGT szóvivője mindössze azt közölte, a bank hajlandó lesz megvizsgálni a német igazságszolgáltatástól kapott kérvényt az együttműködésre. A Zumwinkel-botrány ügyében több politikus is megszólalt. Volker Kauder, a CDU parlamenti frakcióvezetője arra utalt, hogy a vezető menedzserek felelősek a szociális piacgazdaság iránti bizalomért.
Drónok hatoltak be a tiltott légtérbe
