(mi lehetséges )

Kristóf Attila
2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, politikai értelemben mennyire vagyok elfogult. Abban sem vagyok biztos, hogy ez a szóösszetétel: „politikai értelem”, valójában mit jelent. Váltig úgy érzem, egykori ellenszenvemnek, amit a kommunista metódus iránt éreztem, nem volt ellentétpárja, nem is lehetett, mivel nem ismertem más társadalmi rendszert, csak azt, ami nekem adatott, a létező szocializmust. Magamat, bár nyilván belül voltam, kívülállónak képzeltem, aki lélekben helytelenít, testben azonban részt vesz. Egyetlen külső igazodási pontom maradt: az irodalom s annak erkölcsisége, illetve egy nagyobb belső, bizonyos határozatlan istenfélelem. De ennek magához a politikához nem sok köze volt, bár valami kiismerhetetlen ösztön folytán Churchillt és Adenauert nagyra becsültem, míg Togliatti és Jacques Duclos szellemisége taszítóan hatott rám.
Pártrokonszenvem 1989-ig nem is lehetett, volt egy alapállásom és alapértelmezésem, s a rendszerváltozással létrejövő politikai csoportosulásokkal kapcsolatos magatartásomat ez az értelmezés befolyásolta. Antall József felébresztette ugyan szunnyadó rokonszenvemet és tiszteletemet, de az MDF iránt különösképpen nem rajongtam, nagyjából és egészében azonban a fórumban felismerni vélt szellemiség állt hozzám legközelebb. Fenntartásaim voltak, de kezdetben más választásom nem is lehetett, s minden bizonnyal a Magyar Nemzetnek sem. Ennyi „részrehajlás” a demokráciába belefér, ugyanis a különböző eszmeiségű pártok vetélkedése, valamint a különböző vélekedésű választópolgárok jelenléte nélkül parlamentáris demokrácia elképzelhetetlen. Amikor a 90-es évek első felében a jobb- vagy nemzeti oldal már-már szerkezetileg megsemmisült, a Fidesz arculatváltozása volt az egyetlen esély arra, hogy Magyarországon a politikai-hatalmi váltógazdaság fennmarad. Mulatságosan és nagyképűen hangzik: de nem én váltottam arculatot. Ugyanakkor a kiüresedett MDF helyett logikusan az alapértelmezésemhez közel álló Fidesz, majd Polgári Szövetség iránti bizalomra kellett építenem politikai és ideológiai rokonszenvemet. Ez szervesen egybeesett a Magyar Nemzet értékrendjének és elkötelezettségének alakulásával. Amennyire erőmből és képességeimből telt, ezt az újságot próbáltam védeni a baloldali-pszeudoliberális befolyástól, kivívva ezzel számos hajdani kollégám rosszallását.
Az ország jelenlegi állapota, tehetetlen kormánya, a szocialista– szabad demokrata szövetség retrográd teljesítménye, a magyar sajtó ijesztő, már-már lidérces állapota, egyes szegmenseinek a hatalommal való, szervezettnek tűnő összefonódása, a rendszer hazugságai és túlkapásai mind azt bizonyítják, hogy döntéseimben, okfejtéseimben nem követtem el túlzottan nagy hibákat. A Magyar Nemzet létezése, s a „belőle sarjadt” médiacsoportosulás jelenléte a magyar közéletben, befolyása a közgondolkodásra hasznos, úgyszólván nélkülözhetetlen. Jelenleg tisztán kirajzolódnak a politikai erővonalak. Tizennyolc év alatt lényegében eldőlt, ki hová tartozik, mit szolgál és milyen Magyarországot vizionál. Ebben a „tisztaságban”, ahol sok bűnre, hazugságra, önérdekű manipulációra fény derült, elképedve látom, hogy a Medián felmérése szerint az ország fővárosának, a művelt és felvilágosult Budapestnek lakossága, bár negyvenhat százaléknyi többségben a Fideszt támogatja, harminckilenc százalékban nem vonta meg bizalmát az MSZP-től, sőt ha számolunk az SZDSZ hét százalékával, a „küzdelem” jelenleg is csak döntetlenre áll. Hogy ismerve a főváros nyomorúságos helyzetét, Demszky impotenciáját, a kormányzat bornírtságát, ez miképpen lehetséges, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.