MSZP: a sokszínűség vége

Az MSZP választmánya szerint nagyobb figyelmet kell fordítani a reformok társadalmi elfogadottságára – közölte Simon Gábor elnök. A választmány döntött arról is, hogy a párt hét platformja megtarthatja országos minősítését, míg több tagozattól, például a kormánnyal szemben kritikus társadalompolitikaitól megvonták az országos címet. Simon kérdésünkre úgy vélekedett: a kormányzati számvetés, önkritika ideje a február végi választmányi ülésen jöhet el.

Zsebõk Csaba
2008. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyan nem jelenti azt az országos minősítés megvonása, hogy a tagozat ne működhetne tovább, jogai azonban csökkennek, mivel ezek után a választmány ülésén nem teljes jogú, azaz szavazati joggal rendelkező tagként vehetnek részt, hanem csak meghívottként. Az országos tagozatnak ráadásul joga van igénybe venni a párt infrastruktúráját, és részt vehet más országos párttestület munkájában.
Emlékezetes, hogy a társadalompolitikai tagozat korábban többször kritizálta a kormányt, sőt magát az MSZP-t is. Egyet nem értését fejezte ki többek között a megszorításokkal, az egészségügyi reformmal kapcsolatban. A szerveződés vezetője jelenleg Gráner Gyula, a tagozat munkájába pártonkívüliként bekapcsolódott Gazsó Ferenc szociológus is.
Sipos József ügyvivő a Magyar Nemzetnek elmondta, a társadalompolitikai tagozat ügyvivői ma alakítják ki az álláspontjukat. Személyes véleményeként Sipos ugyanakkor hangot adott annak: a párt parlamentjének döntését ugyan tiszteletben tartja, de vitatja. – Az országos minősítés megszüntetésére nem adtunk okot, ugyanis az egyes tagozatok működése közötti átfedések felemlegetése részben nem állja meg a helyét, hiszen maga a társadalompolitika integrálni képes a különböző szakpolitikai eredményeket – vélekedett az ügyvivő. Kérdésünkre, hogy a tagozat platformmá alakul-e, azt válaszolta: ezt a következő küldöttértekezlet dönti majd el. A gond ezzel csak az lehet, hogy egy tagozat fóruma lehet a párttagoknak és párton kívülieknek is, nálunk 20-30 százalék az utóbbiakat erősíti, egy platformban viszont csak párttagok vállalhatnak szerepet – hívta fel a figyelmünket Sipos József.
Szűcs Erikától, a párt választmányának elnökhelyettesétől megtudhattuk: a hét platform országos minősítése megmaradt, de a tagozatok esetében változások történtek. A választmány azt kérte a minősítést előkészítő bizottságtól, hogy vegye figyelembe, az MSZP ne működtessen országosan több tagozatot „ugyanazzal a témával”. A társadalompolitikai tagozat esetében – állította az elnökhelyettes – átfedések voltak az egészségügyi, a felsőoktatási és a nemzetpolitikai tagozat munkájával. Az országos cím a hallgatói, az idegenforgalmi, a jogi és közigazgatási, a karitatív és a képzési tagozat esetében is megszűnt. A mostani minősítések két évre szólnak.
Simon Gábor, a párt választmányának elnöke népszavazással kapcsolatos álláspontjáról szombati sajtótájékoztatójukon kifejtette, hogy azt szeretnék, ha a következő hetekben minél többet tudnának az intézkedések hátteréről, céljairól és az elérendő változásokról beszélni az emberekkel. Szekeres Imre pártelnökhelyettes felvetései kapcsán – miszerint eljött az ideje az önkritikának, és nem a kommunikációs kérdésektől függ az ország rossz hangulata – lapunk megkérdezte Simont Gábort, mire az elnök úgy reagált: február 23-án folytat le a testület egy erre vonatkozó politikai vitát, immár a kormányfő-pártelnök részvételével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.