Magyarország első műszívét egy súlyos állapotban lévő, szívátültetésre váró, 58 éves férfi kapta tegnap a budapesti Semmelweis Egyetem városmajori klinikai tömbjében. A négyórás műtéttel, amelyet Szabolcs Zoltán vezetett, meghosszabbították a férfi életét; a beteg egy hetet sem élt volna a beavatkozás nélkül.
A keringéstámogató eszköz, amely nyolcmillió forintba kerül, nem pótolja, csupán helyettesíti a transzplantációs műtétet. Jelentősen javíthatja azonban a várólistán lévő betegek túlélési esélyeit mindaddig, amíg nem találnak számukra megfelelő donort. Nagy gondot okoz ugyanis Magyarországon, hogy nagyon kevesen ajánlják fel szerveiket, ezért a rászorulóknak több hetet vagy akár hónapot kell várni az életmentő operációig.
A kórház felhívta a figyelmet: ahhoz, hogy az egyetemen működő tudományos műhelyek fenn tudják tartani a megfelelő színvonalat, stabil finanszírozási háttérre van szükség. Elengedhetetlen, hogy kiszámítható és tervezhető költségvetésük legyen, ezen a téren azonban a tavalyi átszervezések óta jelentős gondokkal küzdenek.
A műszív életmentő szerepe az elmúlt években felértékelődött, miután a hazai szívátültetések száma jelentősen megnövekedett. Évente átlagosan húsz ilyen műtétet végeznek a transzplantációk hazai központjában, a Semmelweis Egyetem Ér- és Szívsebészeti Klinikáján.
Drónok hatoltak be a tiltott légtérbe
