Rakétavédelmi rendszerével semmisíti meg az Egyesült Államok egy hasznavehetetlenné vált nagyméretű kémműholdját – jelentette be a vezérkar, miután a kérdésben döntött George Bush elnök. Azért határoztak a lelövés mellett, mert a 2006 decemberében felbocsátott, de meghibásodás miatt a tervezett pályára nem állított két és fél tonnás NROL–21 USA–193 jelű űrobjektum márciusban magától belépne a Föld légkörébe, ahol csak részben égne el, maradéka visszahullana a felszínre – 25 százalék az esélye, hogy szárazföldön csapódna be, egy százalék pedig annak, hogy lakott területen. A Nemzeti Felderítő Hivatal titkos mesterséges égitestjének tartályaiban ráadásul mintegy fél tonna mérgező hajtóanyag, hidrazin is maradt.
A tervezett lépést aggodalom övezi, tekintettel arra az esetre, amikor Kína 2007 januárjában, készülő űrvédelmi rendszerét tesztelve megsemmisített egy egytonnás, működésképtelen meteorológiai műholdat, 150 ezer roncsdarabbal szennyezve a Föld körüli pályákat. A kínai kísérletet követően Peking súlyos bírálatok kereszttüzébe került, mert a törmelék a többi műholdat veszélyezteti: állítólag a nyilvántartásba vett összes űrszemét 42 százaléka ennek a próbának a terhes öröksége. Az Egyesült Államok – amelynek hadereje a leginkább függ űreszközeitől – azzal vádolta a kínaiakat, hogy a világűr katonai célú felhasználására törnek. Peking érdemben nem reagált a kritikákra, ellenben Moszkvával együtt olyan nemzetközi egyezményt szorgalmaz, amely megtiltaná fegyverek telepítését a világűrbe.
A műholdat a haditengerészet három hajója a Csendes-óceánról lövi le a stratégiai rakétavédelmi célra kifejlesztett Standard–3 rakétával, legkorábban két-három, legkésőbb hat-hét napon belül.
Megvan a világ legdrágább Mazdája, egy filmsztár
