Újabb házak veszélyben

A hét eleji löszfalomlás nyomán oldalirányba továbbterjedt a törésvonal Dunaszekcsőn, így már egymillió köbméter föld mozog. Hirtelen zuhanástól nem kell tartani, de aggasztó, hogy a területen pénz híján semmiféle műszeres mérés nem zajlik. Egy ház már összeomlott, további három volt eddig veszélyben, most újabb tizenegy épületet fenyeget a csuszamlás. A Duna még biztonságosan hajózható, és a település víztározója sem sérült meg.

Berta Hajnal
2008. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap reggel kezdte meg az önkormányzat azon tulajdonosok értesítését, akiknek ingatlanát veszélybe sodorta a löszfal további repedése – tudtuk meg Faller Jánostól, Dunaszekcső polgármesterétől. Egyik ház sem szolgál állandó lakhelyül, így emberéletet továbbra sem fenyeget az omlás. Egy épület összedőlt, s további 14 házat sodorhat el a homok; a kártérítés lehetőségei egyelőre nincsenek napirenden.
Aggasztó, hogy a helyszínen jelenleg nincs műszeres, geodéziai mérés, mert nem sikerült előteremteni a szükséges pénzt. A helyi védelmi bizottságnak és a katasztrófavédelemnek is arra kell támaszkodnia, amit Kraft János, a Pécsi Bányakapitányság geológusa szabad szemmel megállapít. Az szinte biztos, hogy az utómozgások további omlásokat idéznek elő, a föld azonban várhatóan nem csúszik a Duna medrébe, hanem az ártérben áll meg.
A szakember lapunknak hangsúlyozta: bekövetkezett, amitől tartott, a repedés északi, azaz oldalirányba is továbbterjedt. Lényegében megduplázódott az omlásveszélyes föld mennyisége és területe, immár egymillió köbméter, nagyjából 460 méter hosszú szakasz készül leszakadni. Az újabb hasadásokat a hét elején bekövetkezett földmozgás idézte elő, amely már elsodort egy gazdasági épületet. Kraft János úgy látja, hogy a terület nem egyszerre, hanem részletekben mozog. Az első omlás olyan föld alatti nyomást gyakorolt a Duna medrének képlékeny kőzetére, ami egy félszigetet alakított ki, ezt a geológus szerint néhány év alatt bontja el a folyó.
– Jelenleg a vízi közlekedés és a település ivóvízellátása nincs közvetlen veszélyben – hangzott el a tegnap Dunaszekcsőn tartott sajtótájékoztatón. Hargitai János, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke közölte: a mérésekhez szükséges négymillió forintot a megyei vis maior keretből teremtik elő. Faller János erre a hírre némi kétkedéssel reagált, hiszen a minisztériumi vis maior pályázatukhoz is igényelték már ezt az összeget, de nem kapták meg. Támogatási igényüket ráadásul annak idején egy cégtől kapott éves mérési árajánlatra alapozták, és közel sem biztos, hogy ekkora összeg elegendő lenne a folyamatos megfigyelésre.
A lezárt védelmi területet kibővítették, továbbra is rendőrök és polgárőrök vigyázzák a rendet, de úgy tűnik, a felelőtlen katasztrófaturistákat semmi nem rettenti el. A katasztrófavédelem, a geológus szakember és az önkormányzat építési osztályvezetője hetente ellenőrzi a terepet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.