Védjegy politikai alapon?

Védjegybitorlás minisztériumi segédlettel, kormányzati beavatkozás az ingyenes lapok piacába? Első ránézésre így is jellemezhető az az eseménysor, ami egy lapengedélyezési folyamat körül zajlott a közelmúltban, illetve zajlik napjainkban is. A kulturális tárca alá rendelt Kulturális Örökségvédelmi Hivatal ugyanis néhány nap alatt kiadta a lapengedélyt egy olyan újságnak, amely egy korábban már levédett címmel – Budapesti 7 Nap – jelenik meg. A kormányszerv által engedélyezett, vélhetőleg jogszerűtlenül működő lap a konzervatív Helyi Téma piacára kíván betörni.

Bodacz Balázs
2008. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapesti 7 Nap lapcímet eredetileg 2004-ben védette le a Magyar Szabadalmi Hivatalnál a Budapesti Piac Zrt.; a cég ezen a címen kívánt újságot kiadni. Az erre vonatkozó lapengedélyezési eljárást el is indították a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnál (KÖH). A hivatalban azonban nem történt semmi, a kérelem elbírálása több mint három éven keresztül halasztódott; a mai napig sem született végeredmény. Illetve egy furcsa fejlemény mégis történt: egy másik kiadócég, a Pannon Lapok Társasága (PLT) tavaly augusztusban kérte meg a lapengedélyt ugyancsak egy Budapesti 7 Nap című újsághoz. A PLT tehát annak ellenére kért engedélyt a Budapesti 7 Napnak nevezett kiadvány megjelentetéséhez, hogy a cím akkor már három éve védjegyoltalom alatt állt, és erre a címre vonatkozóan a hivatalnál már évek óta folyt – illetve állt – egy engedélyezési eljárás. A Hiller István tárcája alá rendelt hivatal azonban 2007 nyarának végén összekapta magát: a lapcím használatára jogosultsággal nem rendelkező PLT néhány nap alatt megkapta az engedélyt. A KÖH, az engedélyre évek óta hiába váró Budapesti Piac Zrt. és a védjegyet bitorló Pannon Lapok Társasága mellett a történetnek van egy negyedik szereplője is: a teljes Budapestet és az agglomerációt is beterítő Helyi Téma című, konzervatív értékrendű, ingyenes újság.
A kormányhivatal által az említett módon megsegített PLT korábban még arról tárgyalt a Helyi Téma tulajdonosával, hogy beszállna a mind nagyobb üzletnek tűnő ingyenes lapba. A tárgyalások egy éven keresztül folytak, s ezek során szó volt a szerkesztőség működéséről, a lap felépítéséről, a különböző üzleti modellekről, tehát mindenről, ami a Helyi Témát üzletileg felvirágoztatta. A PLT az eleinte mutatott élénk érdeklődés után – nem mellesleg a cég átvilágítását és működésének megismerését követően – elállt az eredetileg hangoztatott szándékától, és mégsem vásárolta be magát a Helyi Témába. A PLT inkább úgy döntött, hogy saját ingyenes lapot indít, a Témához hasonló tematikával és felépítéssel. Ez lett a Budapesti 7 Nap, a konzervatív Helyi Téma konkurenciája. (Valós konkurenciáról egyelőre nem beszélhetünk, hiszen a Helyi Téma felfutása mögött immáron többéves munka áll, auditált példányszámmal, folyamatosan mért olvasottsággal; e számok elengedhetetlenek a reklámügynökségek és a hirdetők megnyeréséhez.)
A címet – vélhetőleg – jogszerűtlenül használó PLT stratégiai ügyvezető igazgatója egyébként az a Kázmér Judit, aki a Magyar Lapkiadók Egyesületének elnöki pozícióját is betölti. A kormányhivatal mindeközben mossa kezeit. Mégpedig azzal, hogy a Budapesti Piac Zrt. lapengedély-kérelmét illető több mint hároméves késlekedésért elnézést kért, a hibát elismerte. A hivatal ugyanakkor levelet küldött a Budapesti Piac Zrt.-nek, amelyben lényegében az áll: ha már három és fél éven keresztül nem volt számukra érdekes, hogyan áll a lapengedély, akkor ne most váljon hirtelen fontossá, amikor más valaki indít ilyen címen lapot. A hivatal ezenfelül – a lapengedély kiadása körüli „tévedésért” semmilyen jogi felelősséget nem vállalva – azt tanácsolta a védjegyet tulajdonló, de használni nem tudó egyik és az azt vélhetően jogtalanul bitorló másik cégnek, hogy egyezzenek meg egymással.
Seregélyesi János, az örökségvédelmi hivatal lapnyilvántartásért felelős munkatársa lapunknak is elismerte a hibát, de egy-két dolgot pontosított. Azt mondta, hogy egy címet nemcsak a Magyar Szabadalmi Hivatalnál lehet levédetni, a lapnyilvántartás másik fajta védettséget jelent; ebben az értelemben szerinte csínján kell bánni azzal az állítással, hogy a PLT jogtalanul bitorolja a Budapesti 7 Nap címet. Kérdésünkre, hogy akkor például Coca-Cola címmel indíthatnánk-e lapot, és a nem mint márkanévre, hanem mint lapcímre vonatkozó védelem fedezéket nyújtana-e a jog előtt, Seregélyesi elismerte: a védjegyoltalom általában erősebb a bíróság előtt. A szakember azt is elmondta, hogy „nem volna értelme” visszavenni a PLT-től a vélhetően szabálytalanul kiadott engedélyt, mert „végeláthatatlan fellebbezési harc alakulna ki, ami úgyis a bíróságon érne véget”. Valószínűleg így is ez fog történni: Hegedűs István, a Budapesti 7 Nap címet jogszerűen tulajdonló cég vezérigazgatója az ügyet érintő kérdésünkre annyit mondott, hogy a lapcím visszaszerzése ügyében folyamatosan egyeztettek a PLT-vel. Mivel ezek a tárgyalások nem vezettek eredményre, jelenleg már a jogi eljárást készítik elő.
Kázmér Judit, a PLT stratégiai ügyvezető igazgatója szabadságát tölti, kollégái szerint holnap áll lapunk rendelkezésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.