Az Európai Unió azzal fordul Szerbiához, hogy február 7-én írjanak alá politikai együttműködési megállapodást – közölte Göncz Kinga magyar külügyminiszter az EU-külügyminiszterek tegnapi brüsszeli tanácskozása után. Mint mondta, a stabilizációs és társulási megállapodást egyelőre nem írják alá Szerbiával, de az unió olyan politikai megállapodáscsomagot kínál, amely kitér a vízumliberalizációra, a szabad kereskedelemre és az oktatási együttműködésre is.
Az EU-tagállamok azért nem jutottak dűlőre a társulási szerződés aláírását illetően, mert Hollandia jelezte, mindaddig nem egyezik bele, amíg Belgrád nem adja ki a hágai Nemzetközi Törvényszéknek a háborús bűntettekkel vádolt fő gyanúsítottakat.
A holland kijelentés az EU mostanában feltűnően udvariaskodó Szerbia-politikája alól húzhatja ki a szőnyeget. Minden elutasítás ugyanis a radikális jelöltnek, Tomiszlav Nikolicsnak kedvezhet a szerb elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Oroszország megvethetné lábát Szerbiában, ha az Egyesült Államok rakétákat telepítene Európában, részletezte állítólag a Szerb Radikális Párt államfőjelöltje a Nikei japán lapnak. Sajtóinformációk szerint a radikális vezér nukleáris harci eszközöket is szívesen látna az országban. Alekszandar Vucsics, a párt főtitkára azonban cáfolta az állításokat. Vucsics egyébként nem tartotta valószínűnek, hogy Nikolics két-három nappal a kampánycsend előtt Moszkvába látogatna. Néhány napja Borisz Tadics demokrata párti jelölt, jelenlegi elnök és Vojiszlav Kostunica kormányfő az orosz fővárosban tanácskozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Szakértők szerint ezzel Tadics mellett tette le voksát.
Tadics párttársa, Vuk Jeremics szerb külügyminiszter üdvözölte az unió megállapodási javaslatát. Szerinte az EU „áttörést” jelentő gesztust tett Belgrád felé a Szerbia csatlakozásához vezető úton.
Magyarellenes üzenetek és gyújtogatás Kárpátalján
