Viszockij lengyel testvére

A hét végén Moszkvától Varsóig sok helyen megemlékeztek a 42 éves korában elhunyt orosz színész-költő-énekesről, Vlagyimir Viszockijról, aki január 25-én töltötte volna be 70. életévét. A még életében legendává magasztosult bárdról az orosz sajtóban csak „Viszockij lengyel testvérének” nevezett, ismert színésszel, Daniel Olbrychskivel beszélgettünk régi emlékeket felelevenítve kettejük barátságáról s e tragikus életútról.

2008. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Varsó)

A Podkowa Lesna-i lakásban relikviák között lépkedünk. Fényképek, festmények, nyergek és apró emléktárgyak. Egy életút állomásai. Ezek között is kiemelt helyet foglalnak el a Viszockijhoz kapcsolódók. A két karizmatikus kelet-európai színész viszonyát jól érzékelteti az a néhány sor, amit „mindenki Vologyája” írt az egyik lemezborítóra: „Kedves Daniel, köszönöm a barátságodat, amelyben mindegy, hogy lengyelek vagy éppen oroszok vagyunk. Szeretettel: Vologya.”
A két színész még 1969-ben ismerkedett meg a moszkvai filmfesztiválon. – Vodkát iszogatva ültem az étteremben, amikor a mellém rendelt „tolmács” felcsillanó szemmel mutatott a terembe belépő Viszockijra, akit aztán úgy mutatott be nekem mint Oroszország legendáját, s később kacsintva még hozzátette, hogy egyébként ő Marina Vlady szeretője. Én akkor már hallottam Viszockijról, hiszen Bulat Okudzsava és az ő dalai Varsóban ismertek voltak. Vologyával első pillanatban megszerettük egymást, s mondhatni, testvérek lettünk – meséli Olbrychski.
A Viszockij-kultusz Budapesttel ellentétben ma is kitapintható Varsóban. E barátság kialakulását is segítette, hogy Olbrychski generációja számára az orosz bárdok dalai meghatározó élményt jelentettek, míg Viszockij nemzedéke Andrzej Wajda filmjein nőtt fel. – Teljesen természetes volt, hogy ezekből a találkozókból barátság lett. Így kerültem közel még korábban Nyikita Mihalkovhoz, s értettük meg fél szavakból egymást rögtön Viszockijjal is. Ehhez a barátsághoz nem volt szükség vodkára – emlékezik „Pan Daniel”.
A vodka szó már utal a gyertyát két végén égető Viszockij életének tragédiájára is. Az amúgy erős szervezete sem bírta sokáig tartani magát az alkohol és a drog szorításában. – Évente többször is találkoztunk. Sokat jártam Moszkvába, s Vologyáék is mindig megálltak Varsóban néhány napra, ha Marinával kocsin mentek Párizsba, ahol szintén össze-összefutottunk. Mellettem azonban Viszockij sohasem ivott. Nagyon erős embernek tartott, s szégyellte volna, ha társaságomban megmutatkozik emberi gyengesége. Tudta ugyanis magáról, keveset nem képes inni, s tisztában volt azzal is, hogy ilyenkor magából kivetkőzve dúvaddá válik. Mondta is néha: majd egyszer, úgy 50 évesen, valahol Szibériában mulatunk egy nagyot. Jól érezte azonban, hogy ezt a kort ő már nem éri meg – réved el Daniel Olbrychski, hozzátéve, hogy ő sajnos csak közvetlenül barátja halála előtt tudta meg, hogy mennyire elhatalmasodtak rajta a káros szenvedélyek. Mint megjegyzi, e gyengeségében már annyira a vég felé rohant, hogy nem volt olyan erő, amely megállíthatta volna az öngyilkos úton. Nem volt erre képes már sem a szerelme, Marina, sem pedig azok a barátok, akik tényleg nem csupán az alkohol miatt voltak a társaságában. A gitározó Viszockij körül mindenki ivott, ám ilyenkor ő csak játszott. – Micsoda erő kellett ehhez egy beteg embernek, aki tudta, hogy közeledik a vég! – hívja fel a figyelmet Olbrychski.
Viszockij láthatóan nem akart megöregedni, mondja maga elé meredve a lengyel barát. Ha viszont élne, biztosan nem hallgatna, tépné a húrokat, s kígyóként csavarodna rá a mikrofonzsinór. Keresné az igazságot, tiltakozna a butaság ellen, kinevetne bennünket. Az ő humora ma is időszerű lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.