Bár a Magyar Nemzeti Balett és a Magyar Állami Népi Együttes nincs is igazán távol egymástól, a köztudatban eddig alapvetően külön kezelték a két műfajt. Kevesen tudják, hogy amikor 1956-ban sok balett-táncos disszidált, a szintén néptáncos múlttal rendelkező Harangozó Gyula a Magyar Állami Népi Együttes, illetve a Honvéd táncosaival töltötte fel a tánckart, így került például a nemzeti baletthez Seregi László is, de például Román Sándor és Juronics Tamás is a néptánc felől érkezett a kortárs táncművészetbe. A nyolcvanas évek legelején, amíg bezárták az Operaházat és minden előadást az Erkelben kellett megtartani, a kamaraműsorok számára az állami népi együttes a nemzeti balettnek átengedte színháztermét székhelyén, a Budai Vigadóban.
Láttuk, hogy mind a két intézmény ugyanazokkal a problémákkal szembesül, a minőségi és értékes műfajok visszaszorulásával a honi palettáról – mondta Kelemen László, a Hagyományok Háza igazgatója, aki megemlítette, bízik abban, hogy ez csak a kezdet, és öszszefogásuk nem pusztán két hónapra szól. Vass Lajos úgy fogalmazott: az együttműködés érdekes kettősséget hordoz, hiszen a globális operakultúrát és a nemzeti hagyományokat őrző népi kultúrát köti össze. A közös csomag programjában a Magyar Állami Népi Együttes részéről az autentikus anyagra épülő, Kelemen László zenei összeállítására készült, Farkas Zoltán Batyu koreográfiájában színpadra vitt Az örök Kalotaszeg című műsor, valamint a modernista törekvéseket is bemutató, Sebő Ferenc és Mihályi Gábor által alkotott Pannon freskó szerepel. Az Operaház egy operával, Nagy Viktor rendezésében Puccini Toscájával, illetve három Seregi-koreográfiával, a Szentivánéji álommal, a Rómeó és Júliával, valamint a Makrancos Katával száll be a programba. A csomagokat elsősorban turistáknak szánják, az első előadás április végén lesz.
Az egyelőre meghatározatlan időre bezárt Erkel Színház helyett nagy lehetőség az Operaháznak, hogy a Hagyományok Háza felajánlása révén bővül játszóhelyeinek a száma, és a következő évadtól főként kamara-előadásokkal jelentkezhetnek a Budai Vigadóban.
A Magyar Állami Népi Együttes egyébként ma reggel utazik Kínába, ahol a magyar évad keretében háromszor adják elő a Magyar Concertót Hongkongban. Mihályi Gábor, az együttes művészeti vezetője elmondta, sikerült egy kínai impresszáriót szerezniük, így az út során további helyszíneken négy alkalommal a Naplegendát is színpadra viszik.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben