Európa új csatatere

Várhatóan június 12-re írja ki Bertie Ahern a lisszaboni szerződésről szóló írországi népszavazást, legalábbis erre utalt az ír miniszterelnök pénteken. Ahern az egyetemi vizsgaidőszak idejére időzíti a referendumot, szeretné, ha a fiatalok is részt vennének a szavazáson, illetve mindazok, akik június közepe táján a nyárra leköltöznek „vidéki nyaralójukba”. A kormányfő elvetette a voksolás hétvégére történő kiírását is, így június 12. szóba jöhet, csütörtökre esik. A lisszaboni szerződés ratifikálását nyíltan támogató Bertie Ahern kijelentéseiből kitűnik, a kormányfő mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a népszavazáson a lehető legmagasabb legyen a részvétel és az igenek aránya, s ezáltal ne kerüljön ismét az Európai Unió szégyenpadjára az Ír Köztársaság.

2008. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg ugyanis Írország lesz az egyetlen olyan uniós tagállam, amely referendumot hirdet az EU intézményrendszerének megreformálására alkotott, decemberben az uniós vezetők által ratifikált reformszerződésről. Az ír alkotmány kötelezi a miniszterelnököt a népszavazás kiírására, meglévő nemzetközi szerződések módosításáról a népnek kell döntenie.
Ismeretes, módosítások helyett egy, az elavult szerződéseket felváltó, teljesen új európai uniós alkotmány létrehozását álmodták még évekkel ezelőtt a brüsszeli döntéshozók, ennek kidolgozására a volt francia elnök, Valéry Giscard d’Estaing által vezetett Európai Konvenciót bízták meg. 2004-ben az unió állam- és kormányfői alá is írták az európai alkotmányról szóló szerződést, a következő évben azonban olyan problémával szembesültek, amire nem számítottak: a nép szavára. Miután 2004 végétől kezdődően 2005 májusáig a 25-ből tizennyolc tagállam parlamentje akadályokba ütközés nélkül ratifikálhatta az alkotmányt (Litvánia után Magyarország volt a második; Spanyolországban és Luxemburgban úgynevezett konzultatív referendumot tartottak), a dokumentum tartalma miatt kevésbé, az uniós bővítés és a bevándorlók beözönlése miatt annál inkább aggódó francia lakosság népszavazáson 55-45 százalékos arányban elutasította azt. Amikor a hollandok néhány nappal később hasonló módon cselekedtek, az EU vezetői számára nyilvánvalóvá vált, hogy az áhított alkotmányból nem lesz semmi, hiszen addig a pontig még ki sem hirdették a referendum időpontját Nagy-Britanniában vagy Lengyelországban, ahol az akkori felmérések szerint a szerződést elutasítók aránya volt magasabb.
Bár a lisszaboni szerződés és az elvetett alkotmány tartalma 96 százalékban megegyezik (a két, több száz oldalas dokumentum összevetése után az Open Europe brit kutatóintézet szakemberei jutottak erre a megállapításra), azokban az országokban sem rendeznek népszavazást, amelyekben annak kiírása korábban követelmény volt. Nagy-Britanniában a múlt héten vetette el a referendum ötletét a parlament alsóháza, annak ellenére, hogy az alkotmány kérdésében még népszavazást ígért Tony Blair volt kormányfő, s egy nemrég nyilvánosságra hozott felmérés szerint a brit szavazók 85 százaléka tartotta volna kívánatosnak a voksolást. (Kilencven százalékuk elutasítaná a reformszerződést.) Blairhez hasonlóan José Sócrates portugál miniszterelnök is referendumot ígért az alkotmányról, de januárban bejelentette, a parlament dönt a kérdésben. Többek között Dániában, Hollandiában és Csehországban is felmerült a népszavazás kihirdetésének gondolata, de az ötletet végül mindenhol elvetették. Az indok pedig a következő volt: a lisszaboni szerződés „nem alkotmány”.
Az uniós tagállamok kormányainak szándéka nyilvánvaló: nem akarják kiközösítve érezni magukat az EU-n belül, ha szavazópolgáraik az uniós vezetők akarata ellen cselekednek. A magyar kabinet és az Országgyűlés mihamarabb ennek elkerülésére törekedett, Magyarország parlamentje legelsőként ratifikálta az új szerződést, csupán három nappal azután, hogy azt a portugál fővárosban megtették az uniós tagországok állam- és kormányfői. A magyar képviselők úgy fogadták el a dokumentumot, hogy többségüknek fogalmuk sem volt a szerződés tartalmáról, ami annak is köszönhető, hogy a több száz oldalas anyagot néhány nappal a szavazás előtt kapták meg. Hazánk után a szerződést ratifikálta a belga parlament felsőháza, a francia parlament, a máltai képviselőház, a brit alsóház, illetve Románia és Szlovénia parlamentjei. A képviselőházak közül feltehetőleg csak a lengyel szejm okozhat gondot Brüsszelnek, hiszen a volt kormányfő, Jaroslaw Kaczynski Jog és Igazságosság (PiS) pártja a szerződés ellen szavaz a parlamentben, ha a törvényhozók nem fogadják el beterjesztett módosító javaslatukat. E szerint olyan preambulumot kell csatolni a ratifikációs törvényhez, amely leszögezi, hogy a lengyel alkotmány elsőbbséget élvez az európai szerződéssel szemben. Mivel háromötödös többség kell a szerződés jóváhagyásához, a PiS 166 képviselője megakadályozhatja a ratifikálást.
Amennyiben a lengyel akadály elhárul, Európa Írországra szegezheti tekintetét, hiszen az írek kezébe kerül az alkotmányt felváltó lisszaboni szerződés sorsa. Mivel a szigetországban 2001-ben népszavazáson egyszer már elutasították a nizzai szerződést, az EU döntéshozói most mindent megtesznek annak érdekében, hogy ez ne ismétlődjön meg. Áprilisban Dublinba utazik például az európai reformokat támogató Angela Merkel német kancellár, hogy a szerződés elfogadására buzdítsa a választókat. „Jó szónok, jól kommunikál. Az emberek hallgatnak majd rá” – közölte az ír külügyminiszter, Dermot Ahern. Dublinba hívták a reformszerződés ötletével előálló Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnököt is, de a látogatás meghiúsulni látszik, mivel – egy uniós diplomata szavai szerint – a vallásos, katolikus országban valószínűleg nem veszik majd komolyan a szókimondó Sarkozyt, akinek két válás van a háta mögött. Ahern bevallotta, a kabinetnek bizonyítékai vannak arra nézve, hogy számos Írországon kívüli, elsősorban brit politikai párt pénzeli a „nem” mellett kampányoló csoportokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.