Jelenleg semmilyen jel nem mutat arra, hogy Magyarországot bármilyen katonai atrocitás fenyegeti – fogalmazott Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője, amikor arról kérdeztük, milyen következményük lehet honvédelmi stratégiánkra nézve a Szerbiában zajló eseményeknek. A szaktárca hivatalos álláspontja szerint a NATO robusztus jelenléte a garancia arra is, hogy a vajdasági kisebbségeket ne érje atrocitás.
Mint ismeretes, Magyarország nemzeti biztonsági stratégiáját még 1998-ban, az Orbán-kormány idején fogadta el az Országgyűlés. Ebben az szerepel, hogy a Magyar Köztársaságot nem fenyegeti fegyveres támadás egyik szomszédos állam részéről sem. A délszláv háború után született stratégia egyes elemeit azonban katonai szakértők szerint könnyen felülírhatja, ha hazánk elfogadja Koszovó egyoldalúan kikiáltott függetlenségét.
A HM szóvivője egy esetleges vészforgatókönyvre irányuló felvetésünkre annyit közölt: a Magyar Köztársaság területi integritását és állami szuverenitását a Magyar Honvédség teljes szervezetével biztosítja, beleértve a szövetséges támogató erők hatékony működéséhez szükséges nemzeti támogatást is.
Egy hazánkat fenyegető fegyveres konfliktus elvi lehetőségével kapcsolatban ugyanakkor Szekeres Imre miniszter a Magyar Honvédség feladatszabó értekezletén arra utalt: ha szükséges, hazahívják a külföldön szolgáló katonáink nagy részét, és természetesen igénybe vesszük a NATO segítségét is. A honvédelmi tárca álláspontja szerint a Koszovó elszakadása miatt kialakult helyzet azonban nem ilyen.
Bocskai István, a HM szóvivője rámutatott: a Magyar Köztársasággal szomszédos térségekben – alacsony és egyre csökkenő, de esetenként intenzívvé váló valószínűséggel – kialakulhatnak belső válságok vagy szélsőséges esetben országok közötti konfliktusok, amelyeknek nem céljuk a magyar állam szuverenitásának, területi integritásának fenyegetése. Ha ezek katonai veszélyekkel járnak a határ mentén, a Magyar Honvédség határbiztosítási feladatokat lát el, a potenciális légtérsértések kezelését pedig a NATO légvédelmi rendszerének részében végzi. Ehhez információink szerint azonban a déli határ légtérellenőrzésének hiányosságai miatt még szükség van egy AWACS felderítő repülőgép alkalmazására a szövetségesek részéről.
Lapunk úgy tudja, Szekeres Imre nemrég horvátországi hivatalos látogatásán is felvetette Koszovó ügyét, és a kisebbségi jogok érvényesüléséről, az ebből adódó konfliktushelyzetek lehetséges kezeléséről tárgyalt horvát kollégájával. Szekeres Imre megemlítette: fennáll annak a veszélye, hogy Bosznia-Hercegovina stabilitását is befolyásolják a szerbiai, illetve a koszovói folyamatok. Ez azért is érdekes, mert a Magyar Honvédség egy századnyi katonáját jelenleg Boszniában állomásoztatja az Altea hadművelet részeként. Ezt az alakulatot a tervek szerint más, európai uniós műveletekhez vezényelték volna, erről azonban egyelőre le kell mondani.
Az Európai Unió egy hete határozott egy olyan misszióról, amely négy hónap múlva átvenné az ENSZ-től Koszovó nemzetközi felügyeletét, és biztosítaná, hogy a függetlenedés jogállami keretek között maradjon.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját