Beiktatása után nagyon sok, az életet megkönnyítő változást ígért Kuba új államfője, Raúl Castro. Ezen a röpke gazdasági célzatú megjegyzésen kívül egyelőre azonban úgy tűnik, nem történt érdemi változás Kuba vezetésében. A két posztjáról is lemondott 81 éves Fidel Castro 76 éves öccsét, Raúlt nevezte meg egyedüli jelöltnek maga helyett az újraválasztott 31 tagú államtanács élére. A tanács összetétele arról is árulkodik, hogy az agg vezér még mindig a kezében tartja az irányítást, és a régi harcostársaknak eszük ágában sincs viszszavonulni. Raúl első alelnöke például 77 éves, öt másik helyetteséből három pedig ugyancsak a változatlanságot jelképezi a maga életkorával, a legidősebb alelnök 81 éves. Raúl engedélyt kért és kapott a parlamenttől, hogy a kulcsfontosságú kérdésekkel kapcsolatos döntéseket megtárgyalja bátyjával.
A régi harcostársak megmaradt szerepe és egy vasárnapi újságcikk azt az üzenetet közvetíti a külvilágnak, hogy miután az Egyesült Államok visszautasította Raúl három tárgyalási ajánlatát is, csak akkor változtatnak bármit is, ha az Egyesült Államok november 4-i elnökválasztása után valódi fordulatot vesz. A kommunista ifjúsági szervezet lapja, a Juventud Rebelde vasárnap különösen éles hangú cikkben foglalkozott az Egyesült Államokkal. A „Szükséges felvilágosítások globális hülyéknek” című jegyzet szerzője leszögezi, az események természete egyáltalán nem a washingtoni hatóságoknak kedvez, és ha változik valami, az csakis a szocializmus biztosította kereteken belül történhet meg.
Az Európai Bizottság nevében Louis Michel, a fejlesztésért és humanitárius segítségnyújtásért felelős biztos fejezte ki Brüsszel hajlandóságát, hogy konstruktív párbeszédet folytasson Raúl Castróval, míg a kommunista Demetrisz Krisztofiasz Ciprus elnökévé választásához José Manuel Barroso EB-elnök gratulált – írta brüsszeli tudósítónk.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek