Tovább drágulhat a kenyér

A világpiaci áralakulások nyomán arra lehet következtetni, hogy az idén is folytatódhat a gabonaárak növekedése, ám a hazai terméskilátások ennek kissé ellentmondanak. Mindenesetre a tavalyi veszteséges év után a pékségek bárminemű idei költségnövekedésüket kénytelenek lesznek érvényesíteni áraikban. Vagyis ha csak az energiaár- és a minimálbér-emelkedést veszszük számításba, úgy tűnik, elkerülhetetlen a kenyérár emelése.

Dénes Zoltán
2008. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább emelkedett az elmúlt napokban a tavalyi termésű gabonafélék ára a nemzetközi árutőzsdéken. – A világpiaci tőzsdéken nemcsak a régi készletekre, hanem (az előző évekkel szemben, amikor az új termés esetében mérsékelt visszaesés volt tapasztalható a határidős piacokon) az új termésre vonatkozó júliusi– augusztusi határidőre kötött üzletek is rekord közeli áron születnek, ami a további drágulás lehetőségét vetíti előre – közölte megkeresésünkre Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonaszövetség főtitkára. Véleménye szerint világpiaci szinten átlagos termés várható, ám a felhasználás tovább növekedhet, miközben a világpiaci készletek jelenleg is nagyon alacsony szinten vannak. – Vagyis – tette hozzá – előreláthatóan az átlagosnál magasabb termés esetén az árak magas szinten való stagnálására vagy mérsékelt visszaesésére lehet számítani, a közepes vagy gyenge termés esetén viszont további drágulásra lehet felkészülni. Pótsa Zsófia elmondta, bármilyen irányba is mozdul el a termésmennyiség, meg kell szokni a korábbi éveknél magasabb árszintet, s nemcsak a búza és kukorica esetében, hanem az ebből készült végtermékek körében is.
Ezzel egyetértve a pékszövetség azon véleményének adott hangot, hogy amennyiben tovább nőnek a sütödék költségei, a tavalyi, több lépcsőben végrehajtott kenyéráremelések is folytatódhatnak. Ilonka Boldizsár elnök emlékeztetett arra, hogy tavaly csaknem a duplájára nőtt a liszt ára, miközben a nagy energiaigényű ipar a komoly energiaár-emeléseket is kénytelen volt – ha egyáltalán meg tudta erről győzni partnereit – beépíteni a kenyér árába. Elmondta, hogy az áremeléseket főként a hipermarketekkel kevésbé ellátott területeken sikerült végrehajtani, vagyis az ország keleti felében, miközben Budapesten, illetve a nagyobb nyugat-magyarországi településeken alig tudták költségnövekedésüket érvényesíteni az árakban. Információink szerint egyébként a fehér kenyér ára országszerte meghaladja a kilónkénti 210–220 forintot, ami mintegy duplája az egy évvel ezelőttinek. – Mivel a sütőipar legtöbb szereplője tavaly immár nem az első évet zárta kisebb-nagyobb veszteséggel, teljesen kifogytak a tartalékokból – hangsúlyozta a Magyar Pékszövetség elnöke. Hozzáfűzte, hogy ezért minden további költségnövelő tényezőt automatikusan kénytelenek lesznek áthárítani a vásárlókra. Ezek között említette a gáz és a villamos energia, illetve a gázolaj idei drágulását, valamint a minimálbér emelkedését. Erre rakódhat a liszt esetleges további drágulása is.
– A Hajdú Gabona Zrt. tavaly a búza drasztikus áremelkedése nyomán közel duplájára drágította az általa előállított liszt átadási árát – közölte Lakatos Zoltán, a cég vezérigazgatója. Elmondása szerint a jelenlegi kilónkénti mintegy 80 forintos ár a tonnánkénti 50 ezer forintos búzaárat bírja el. – Ha az új termés esetében efölé emelkednek az árak, a malmoknak ismét áremelést kell végrehajtaniuk – tette hozzá. A vezérigazgató ugyanakkor úgy látja, hogy a hazai termés jelenleg kimagaslóan jó minőségűnek mutatkozik, mennyiségben is átlag felettire ígérkezik, ezért szerinte tavasszal tonnánkénti 40-50 ezer forint körüli búzaárral találkozhat a piac.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.