Tovább emelkedett az elmúlt napokban a tavalyi termésű gabonafélék ára a nemzetközi árutőzsdéken. – A világpiaci tőzsdéken nemcsak a régi készletekre, hanem (az előző évekkel szemben, amikor az új termés esetében mérsékelt visszaesés volt tapasztalható a határidős piacokon) az új termésre vonatkozó júliusi– augusztusi határidőre kötött üzletek is rekord közeli áron születnek, ami a további drágulás lehetőségét vetíti előre – közölte megkeresésünkre Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonaszövetség főtitkára. Véleménye szerint világpiaci szinten átlagos termés várható, ám a felhasználás tovább növekedhet, miközben a világpiaci készletek jelenleg is nagyon alacsony szinten vannak. – Vagyis – tette hozzá – előreláthatóan az átlagosnál magasabb termés esetén az árak magas szinten való stagnálására vagy mérsékelt visszaesésére lehet számítani, a közepes vagy gyenge termés esetén viszont további drágulásra lehet felkészülni. Pótsa Zsófia elmondta, bármilyen irányba is mozdul el a termésmennyiség, meg kell szokni a korábbi éveknél magasabb árszintet, s nemcsak a búza és kukorica esetében, hanem az ebből készült végtermékek körében is.
Ezzel egyetértve a pékszövetség azon véleményének adott hangot, hogy amennyiben tovább nőnek a sütödék költségei, a tavalyi, több lépcsőben végrehajtott kenyéráremelések is folytatódhatnak. Ilonka Boldizsár elnök emlékeztetett arra, hogy tavaly csaknem a duplájára nőtt a liszt ára, miközben a nagy energiaigényű ipar a komoly energiaár-emeléseket is kénytelen volt – ha egyáltalán meg tudta erről győzni partnereit – beépíteni a kenyér árába. Elmondta, hogy az áremeléseket főként a hipermarketekkel kevésbé ellátott területeken sikerült végrehajtani, vagyis az ország keleti felében, miközben Budapesten, illetve a nagyobb nyugat-magyarországi településeken alig tudták költségnövekedésüket érvényesíteni az árakban. Információink szerint egyébként a fehér kenyér ára országszerte meghaladja a kilónkénti 210–220 forintot, ami mintegy duplája az egy évvel ezelőttinek. – Mivel a sütőipar legtöbb szereplője tavaly immár nem az első évet zárta kisebb-nagyobb veszteséggel, teljesen kifogytak a tartalékokból – hangsúlyozta a Magyar Pékszövetség elnöke. Hozzáfűzte, hogy ezért minden további költségnövelő tényezőt automatikusan kénytelenek lesznek áthárítani a vásárlókra. Ezek között említette a gáz és a villamos energia, illetve a gázolaj idei drágulását, valamint a minimálbér emelkedését. Erre rakódhat a liszt esetleges további drágulása is.
– A Hajdú Gabona Zrt. tavaly a búza drasztikus áremelkedése nyomán közel duplájára drágította az általa előállított liszt átadási árát – közölte Lakatos Zoltán, a cég vezérigazgatója. Elmondása szerint a jelenlegi kilónkénti mintegy 80 forintos ár a tonnánkénti 50 ezer forintos búzaárat bírja el. – Ha az új termés esetében efölé emelkednek az árak, a malmoknak ismét áremelést kell végrehajtaniuk – tette hozzá. A vezérigazgató ugyanakkor úgy látja, hogy a hazai termés jelenleg kimagaslóan jó minőségűnek mutatkozik, mennyiségben is átlag felettire ígérkezik, ezért szerinte tavasszal tonnánkénti 40-50 ezer forint körüli búzaárral találkozhat a piac.

Borzalmas véleménye van a Magyar Tudományos Akadémiáról a professzornak