A skanzen palóc faluja

A Magyarország népi építészetét és életmódját bemutató szentendrei skanzen az Új Magyarország fejlesztési tervben kiemelt projektként 2,222 milliárd forintoy európai uniós és állami támogatásban részesül. A projekt költségeiből kétmilliárd forintot az unió, 222 millió forintot a magyar állam áll.

Tölgyesi Gábor
2008. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai uniós és állami támogatásból, összesen 2,222 milliárd forintból újulhat meg a szentendrei skanzen, miután Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter és Hiller István oktatási és kulturális miniszter ellenjegyezte a Skanzen-örökségprogram szerződését. A kormány tavaly júliusban hagyta jóvá a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) által előterjesztett, több mint 250 kiemelt fejlesztési projektet nevesítő akciótervet, a szentendrei skanzen megújulása ezek között szerepelt. A pályázatot az NFÜ, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács támogatta.
A Skanzen-örökségprogram pályázata négy beruházást foglal magába, amelyek ez év áprilisától 2010. március 31-ig meg is valósulhatnak. Az első beruházással a szentendrei skanzen a már meglévő hét tájegység mellé felépíti az észak-magyarországi falut, amely az Ipoly és a Hernád közötti észak-magyarországi palóc terület hagyományos népi építkezését és életmódját mutatja be. A múzeum új bejárati épületet kap, amely a mezőhegyesi vasútállomás épületének eredeti tervek szerinti rekonstrukciója. A XXI. századi igényeknek megfelelően az épület fogadórészében csomagmegőrző és pelenkázó, valamint a közönségfogadás legkorszerűbb kiszolgálóhelyiségei lesznek.
A harmadik kiemelt beruházásban 2,4 kilométer hosszú, korhű skanzenvasút épül öt megállóval. A vonalon közlekedő 1916-os szabadalmaztatású, 1930-ban készült műemlék motorvonat a mozgáskorlátozottak, az idősek és a kisgyermekes családok kényelmi szempontjainak is meg fog felelni. A fejlesztés negyedik részeként pedig nyitott muzeológiai műhely épül a skanzenben, amely műhelyként, interaktív látványraktárként, kiállítóhelyként és új oktatási színhelyként a múzeumi háttérmunkát fogja bemutatni a látogatóknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.