Európai uniós és állami támogatásból, összesen 2,222 milliárd forintból újulhat meg a szentendrei skanzen, miután Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter és Hiller István oktatási és kulturális miniszter ellenjegyezte a Skanzen-örökségprogram szerződését. A kormány tavaly júliusban hagyta jóvá a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) által előterjesztett, több mint 250 kiemelt fejlesztési projektet nevesítő akciótervet, a szentendrei skanzen megújulása ezek között szerepelt. A pályázatot az NFÜ, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács támogatta.
A Skanzen-örökségprogram pályázata négy beruházást foglal magába, amelyek ez év áprilisától 2010. március 31-ig meg is valósulhatnak. Az első beruházással a szentendrei skanzen a már meglévő hét tájegység mellé felépíti az észak-magyarországi falut, amely az Ipoly és a Hernád közötti észak-magyarországi palóc terület hagyományos népi építkezését és életmódját mutatja be. A múzeum új bejárati épületet kap, amely a mezőhegyesi vasútállomás épületének eredeti tervek szerinti rekonstrukciója. A XXI. századi igényeknek megfelelően az épület fogadórészében csomagmegőrző és pelenkázó, valamint a közönségfogadás legkorszerűbb kiszolgálóhelyiségei lesznek.
A harmadik kiemelt beruházásban 2,4 kilométer hosszú, korhű skanzenvasút épül öt megállóval. A vonalon közlekedő 1916-os szabadalmaztatású, 1930-ban készült műemlék motorvonat a mozgáskorlátozottak, az idősek és a kisgyermekes családok kényelmi szempontjainak is meg fog felelni. A fejlesztés negyedik részeként pedig nyitott muzeológiai műhely épül a skanzenben, amely műhelyként, interaktív látványraktárként, kiállítóhelyként és új oktatási színhelyként a múzeumi háttérmunkát fogja bemutatni a látogatóknak.
Őrült összegért igazol az Arsenal és a Manchester United
