Ismét a nyolc évvel ezelőttihez hasonló erőszakhullám söpörhet végig Zimbabwén, miután a hét végén fehér farmerek kezében lévő földeket foglaltak el Robert Mugabe hívei, s maga az államfő kijelentette: „Ez a föld a miénk, nem szabad visszakerülnie a fehérekhez.”
A 28 évre hatalomra került Mugabe meghatározó szerepet játszott abban, hogy a korábban Dél-Rhodéziának nevezett állam felszabadult a fehérek hatalma alól. Kilenc évvel ezelőtt földreformot hirdetett meg, hogy orvosolja a brit gyarmatosítók uralmának „igazságtalanságát”, az afrikai ország legtermékenyebb földjeinek 70 százaléka ugyanis 4500 fehér farmer birtokában volt akkor. Miután az 1980–90-es években megszilárdította elnöki hatalmát – többek között riválisainak felszámolásával, amelyet nyugati államok szerint részben a Matabeleland területeken elkövetett tömegmészárlással ért el –, 2000-ben egy nem várt akadállyal szembesült, az abban az évben kiírt népszavazás elvesztésével. A referendum kérdéseinek elfogadása alkotmánymódosítással járt volna, s lehetővé tette volna Mugabe számára, hogy elnöki mandátuma lejártával még két alkalommal induljon az elnökválasztáson. Kormányzati tisztviselők és vezérkari tisztek számára immunitást biztosított volna a hivatali idejük alatt elkövetett törvénytelenségekkel szemben, illetve garantálta volna a kormányzat számára, hogy fehérek farmjait elkobozzák tulajdonosaiktól. A referendumban elszenvedett vereség után kezdetét vette a háborús veteránok spontán földfoglalási akciója, amelynek következtében több ember, köztük farmerek is, életüket vesztették. Mugabe bírálói szerint a földreform nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az egykor virágzó zimbabwei gazdaság válságos állapotba került. Az infláció ma 100 ezer százalékos, csupán minden ötödik embernek van munkája, a születéskor várható élettartam a negyven évet sem éri el.
Mugabe azzal vádolta az ellenzéket, hogy elnökjelöltjük, Morgan Tsvangirai esetleges megválasztása után a fehérek visszakapják elkobzott földjeiket. A Demokratikus Változásért Mozgalom visszautasította a vádakat, s figyelmeztett: Mugabe eltereli a figyelmet az elnökválasztási eredmények közzétételének késleltetéséről. A hararei bíróság tegnap tárgyalta az ellenzék beadványát, amelyben az eredmények azonnali ismertetését kérték.

Botrány Debrecenben: szivárványos zászlót tűztek ki a városházára