Egymásra utalva

Az orosz „Kuvaitnak” nevezte Vlagyimir Csizsov brüsszeli EU-nagykövet nemzetközi sajtótájékoztatóján a szibériai tajga közepén fekvő, 68 ezer lakosú Hanti-Manszijszk várost, ahol a tegnapi vacsorán találkoztak először az EU–Oroszország csúcstalálkozó résztvevői.

2008. 07. 07. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap házigazdaként Dmitrij Medvegyev orosz elnök fogadta az utóbbi tíz évben újjászületett városba, Hanti-Manszijszkba érkező José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, a július 1-jéig még az EU-t elnöklő Szlovénia kormányfőjét, Janez Jansát, valamint Javier Solanát, az EU külpolitikai főképviselőjét.
Az oroszok nem véletlenül választották a találkozó színhelyéül Hanti-Manszijszkot: fővárosa annak a területnek, amely az orosz olajtermelés 57, a világ kőolajtermelésének 7,5 százalékát adja.
Vlagyimir Putyin miniszterelnök távollétében Medvegyev elnöknek a mai találkozó lesz az első nemzetközi próbatétele, amikor várhatóan a „nagy kérdésekről”, azaz a globális gazdaságról, a magas élelmiszer- és energiaárakról és a hitelekkel kapcsolatos válsághelyzetről beszél majd, és olyan új nemzetközi politikai rendszerről kíván tárgyalni, amely a hidegháború idején működő intézmények helyébe lépne. Elutazása előtt Barroso az unió részéről kijelentette: nagy várakozással néz a találkozó elé, mert „gazdaságaink egyre inkább egymásra vannak utalva”.
Lapunk megkérdezte Vlagyimir Csizsov brüsszeli orosz EU-nagykövetet, mi a véleménye Schöpflin György néppárti európai parlamenti képviselő azon, az MTI-nek tett kijelentéséről, hogy „hallott olyan feltételezéseket”, amelyek szerint „orosz pénzek is voltak a lisszaboni szerződést ellenzők ír kampányában”. A nagykövet hangos derültség közepette azt felelte, hogy ő pedig azt hallotta, hogy brit pénzek voltak az ír „igen” kampányban, de annyi biztos: a negyeddöntős futballmeccs mögött komoly orosz pénzek húzódtak meg. Hozzátette: az EU és Oroszország közötti új partnerségi és együttműködési megállapodást megnehezíti a lisszaboni szerződés elfogadásával kapcsolatos zűrzavar.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.