Tegnap házigazdaként Dmitrij Medvegyev orosz elnök fogadta az utóbbi tíz évben újjászületett városba, Hanti-Manszijszkba érkező José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, a július 1-jéig még az EU-t elnöklő Szlovénia kormányfőjét, Janez Jansát, valamint Javier Solanát, az EU külpolitikai főképviselőjét.
Az oroszok nem véletlenül választották a találkozó színhelyéül Hanti-Manszijszkot: fővárosa annak a területnek, amely az orosz olajtermelés 57, a világ kőolajtermelésének 7,5 százalékát adja.
Vlagyimir Putyin miniszterelnök távollétében Medvegyev elnöknek a mai találkozó lesz az első nemzetközi próbatétele, amikor várhatóan a „nagy kérdésekről”, azaz a globális gazdaságról, a magas élelmiszer- és energiaárakról és a hitelekkel kapcsolatos válsághelyzetről beszél majd, és olyan új nemzetközi politikai rendszerről kíván tárgyalni, amely a hidegháború idején működő intézmények helyébe lépne. Elutazása előtt Barroso az unió részéről kijelentette: nagy várakozással néz a találkozó elé, mert „gazdaságaink egyre inkább egymásra vannak utalva”.
Lapunk megkérdezte Vlagyimir Csizsov brüsszeli orosz EU-nagykövetet, mi a véleménye Schöpflin György néppárti európai parlamenti képviselő azon, az MTI-nek tett kijelentéséről, hogy „hallott olyan feltételezéseket”, amelyek szerint „orosz pénzek is voltak a lisszaboni szerződést ellenzők ír kampányában”. A nagykövet hangos derültség közepette azt felelte, hogy ő pedig azt hallotta, hogy brit pénzek voltak az ír „igen” kampányban, de annyi biztos: a negyeddöntős futballmeccs mögött komoly orosz pénzek húzódtak meg. Hozzátette: az EU és Oroszország közötti új partnerségi és együttműködési megállapodást megnehezíti a lisszaboni szerződés elfogadásával kapcsolatos zűrzavar.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben