Napi sajtószemle

2008. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
A globális amerikai lapban A két Izrael címen a ciszjordániai Hebronból keltezett véleménycikk így kezdődik: „Manapság Ciszjordánián és a Gázai övezeten átutazva az az érzésünk, mintha izraeli gyarmaton utaznánk”. A cikk ismert szerzője, Nicholas D. Kristof példákat idéz, milyen módon élnek e gyarmati területeken a palesztinok, mint azt, hogy a gyilkos melegben várakozó anyák az ellenőrzési pontokon szülik meg – sokszor holtan – gyermekeiket, mert a az izraeli katonák nem engedik át őket a kórházba. De a tragikus emberjogi helyzetet ugyanakkor izraeli emberjogi szervezetek segítségével is dokumentálják. Ez a másik Izrael. A cikk így fejeződik be: „Amikor az amerikai elnökjelöltek egymással versengenek, hogy melyikük nagyobb barátja Izraelnek, reméljük, hogy az általuk támogatott Izrael nem az elnyomó, amely engedi a telepeseknek a földlopást és nők bottal ütlegelését, hanem az, amely az igazság, a tisztesség és a előítélet nélküliség, valamint a béke Izraelje.”

Le Monde diplomatique
A világ legbefolyásosabb francia havilapja címoldalán hirdeti a világhírű New York-i történész, Tony Judt A túl sok soá megöli a soát címen megjelent írását. Ebben Judt a tőle megszokott módon tabukat tör. Azt a véleményét fejti ki, hogy míg a hatvanas évekig senki nem beszélt a holokausztról, ma kezd az embereknek elegük lenni annak állandó emlegetéséből. Közben felteszi a kérdést: „ha a náci népirtás páratlan rosszat testesít meg, miért mondogatják, hogy az bármikor megismétlődhet?” Lengyelországban és Romániában pedig azt kérdezik, hogy a Nyugat miért nem foglalkozik a nácizmus és a sztálinizmus több millió, nem zsidó áldozatával? Tanítási gyakorlatából pedig azt idézi fel: korábban diákjai soha nem tettek fel ahhoz hasonló kérdéseket, mint hogy „a náci népirtás nem szolgál ürügyként Izraelnek?”, és hogy „miért tilos egyes országokban a soá létezését tagadni, de más népirtásét nem?”. Judt azt is írja, az viszont valóban antiszemitizmust gerjeszt, ha Izraelnek a palesztinokkal szemben elkövetett jogsértéseit tabusítják. A holokauszt állandó ismétlésével most azt már banálissá teszik: amikor Judt meglátogatta a berlini holokausztmúzeumot, az odavitt kisiskolások bújócskát játszottak a kőtáblák között. Ha valaki a történelmet a politikai zsákmányszerzés céljából dolgozza meg, és azért, hogy a morális opportunizmus leckéit préseljék ki belőle, akkor ebből egyszerre rossz moralitást kapunk és rossz történelmet.
(A havilap holnap megjelenő magyar kiadásából – amelyből a Budapesten „kényesebb” témáknak ítélt cikkek rendre hiányoznak – Judt írása is kimarad. Kevei Zoltán felelős kiadó elismerte: Judté valóban fontos cikk. Ám a főszerkesztő, Papp Gábor úgy döntött, hogy kimarad a magyar változatból.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.