Törvény felett álló amerikai akció

A guantánamói úti céllal Németországon keresztül szállított gyanúsítottak ügye feszültséget eredményezett Berlin és Washington között. Most hasonló jellegű helyzettel kell megbirkóznia a német igazságszolgáltatásnak, bár ezúttal nem mozlim tálibszimpatizáns áll az események középpontjában, hanem egy nemzetközi bűnözéssel vádolt fiatalember.

Stefan Lázár
2008. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Észtországból származó Aleksandr Suvorov a majna-frankfurti repülőtéren akart barátnőjével együtt felszállni a Singapur Airlines gépére, hogy Baliba repüljön üdülni, amikor az amerikai titkosszolgálat két ügynöke melléjük lépett, és közölte a meglepett huszonnégy esztendős utassal, hogy őrizetbe veszik. Ezt követően elvitték a Weiterstadtban működő fegyházba, és átadták az ottani német személyzetnek azzal, hogy az Egyesült Államokból hamarosan megérkezik a kiszolgáltatására vonatkozó kérvény. Az ügynökök ezt követően visszatértek szolgálati helyükre, a frankfurti amerikai konzulátusra. A város államügyészségéhez hamarosan megérkezett a fogva tartott férfit képviselő ügyvéd feljelentése, azzal a váddal, hogy ügyfelét megsértették személyi szabadságában, s amerikai titkosszolgálatok ügynökei nincsenek felhatalmazva arra, hogy német felségterületen bárkit is őrizetbe vegyenek.
Oliver Wallasch ügyvéd szerint az amerikai titkosszolgálat tudatosan választotta Németországot Suvorov elfogására, remélve, hogy itt nem kell tartani politikai affértól. Az illetékes államügyész egy Kaliforniában kiállított letartóztatási parancs alapján hagyta jóvá a férfi őrizetbe vételét. Suvorovot három éve figyelték, és az egyik legveszélyesebb nemzetközi hekkernek tartják, aki illegálisan megszerzett bankkártyaszámokkal az egész világot átfogó hálózaton keresztül üzletel. Jonny Hell álnév alatt különböző vállalatok rendszerébe jutott be, az adatbankokból szerzett információkkal százmillió dollárra rúgó károkat okozott. A kiszolgáltatását szorgalmazó kérvény egy amerikai kisvárosban elkövetett bűncselekményre támaszkodik. A New York államhoz tartozó Islandia egyik vendéglőjének számítógépéből több mint ötezer bankkártya számát kopírozták le, és továbbították Észtországba, ahonnan azokat „Jonny Hell” társa a feketepiacon adta el.
A Suvorov számlájára írt további bűntettekről a német igazságszolgáltatás semmit sem tud. Az amerikaiak titkosított irataihoz még a szövetséges államok illetékesei sem jutnak hozzá. A frankfurti bíróság a jelek szerint hamarosan eleget tesz Washington kiszolgáltatási kérésének. A két ügynökkel szemben megindított vizsgálat a személyi szabadság megsértése miatt reménytelennek tűnik, hiszen mindketten diplomáciai immunitással rendelkeznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.