Végleg megszűnt a Benczúr Ház

Velkei Tamás
2008. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszűnt a Terézvárosban található patinás kulturális központ, a Benczúr Ház, a működtető alapítvány döntése értelmében. Július 9-én és 10-én ugyan még a ház fennmaradását támogató fesztivált rendeztek, ám az nem térítette jobb belátásra a kurátorokat. A Benczúr Házban működő könyvtár a Magyar Írószövetséggel közösen egy alapítványt hoz létre, amely átveszi a könyvállományt. Az épületben eddig működő zeneiskola alapfokú oktatásban résztvevő hallgatói a VI. kerületi Tóth Aladár Zeneiskolában folytathatják tanulmányaikat, a szakközépiskolás hallgatók képzését a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Bartók Konzervatórium vállalta el. Kérdéses viszont a tanárok státusza, valószínűleg többen közülük – ahogy a kulturális menedzserek is – az utcára kerülnek. A tanárok és könyvtárosok felmondása augusztus végén lép hatályba.
A Benczúr Házat működtető Postai és Távközlési Művelődési Alapítvány költségvetése évente megközelítette a 230-240 millió forintot, amihez a Magyar Posta 60-70 millió forinttal járult hozzá. A bajok korábban kezdődtek, amikor az épület másik két tulajdonosa, a Magyar Telekom és az Antenna Hungária nem támogatta tovább az alapítványt, így a posta egyedüli mecénás maradt. Szász Katalin, a Magyar Posta kommunikációs igazgatója a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy az épületben működő könyvtárat a dolgozók nem használják, és az Erkel Ferenc zeneiskolába sem járnak postások.
Szilágyi Maya, a kulturális központ igazgatója azonban cáfolta Szász megállapításait. Leszögezte: a dolgozók és a nyugdíjasok használják a könyvtárat, míg az 1902-ben alapított zeneiskolában, valamint tanfolyamokon a postás munkavállalók és gyermekeik 20-30 százalék kedvezményt kaptak. Az elegáns, nagykövetségek és századfordulós paloták között álló épület jelentős értéket képvisel – így talán érthető, miért újíttatta fel a vezetéssel a posta két éve a teljes első emeletet, noha 1991-ben és 1999-ben is renoválták a palotát. Korábban 500 milliótól két és fél milliárd forintig több értékbecslés is született, ám akármennyiért váljon is meg tőle a három tulajdonos, Szilágyi Maya szerint mindenképpen „kótyavetye” áron kelne el a ház.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.