A renenszánsz év mint legfőbb arculat

Várhatóan szeptember 21-én, a magyar dráma napján nyújtja be Hiller István oktatási és kulturális miniszter az Országgyűlésnek az előadó-művészeti törvény tervezetét – jelentette be Csák Ferenc. A kulturális tárca államtitkára egy háttérbeszélgetésen szót ejtett arról is, minisztériuma kompromisszumra törekszik a nagy mobil- és internetszolgáltató cégekkel, amelyek ellenzik a kulturális járulékot.

Tölgyesi Gábor
2008. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többek között a Hírközlési Érdekegyeztető Tanáccsal (HÉT) is kompromisszumot kíván kötni a kulturális minisztérium az „internetadóként” elhíresült törvénymódosítás tervezetével kapcsolatban – mondta el Csák Ferenc államtitkár a sajtó képviselőinek egy háttérbeszélgetésen. Az érdekegyeztető tanács a nagy mobil- és internetszolgáltató cégek képviseletét látja el, a HÉT volt az egyik nagy szakmai szervezet, amely tavasszal tiltakozott a Nemzeti Kulturális Alapról (NKA) szóló 1993. évi XXIII. törvény módosítása ellen.
A jogszabály az NKA forrásait bővítené a kulturális tartalmakat is közvetítő új technológiák kulturális járulékával, amely az internet-hozzáférés és mobil-tartalomszolgáltatás terheinek növelését eredményezné – a szolgáltatók szerint ez visszavetné az új technológiák elterjedését, mélyítené a „digitális szakadékot” a társadalomban. A törvénymódosítás támogatói viszont azzal érvelnek, hogy az NKA forrásai amiatt csökkentek, mert a régi technológiák – például a magnokazetták – szinte teljesen eltűntek a kereskedelemből, az új technológiák kulturális járuléka pedig nem megfizethetetlen, mindössze 20-70 forintos többletkiadást jelentene a fogyasztóknak, felhasználóknak.
Mindenesetre az „internetadóként” elhíresült törvénymódosítás tervezetét a képviselőkkel sem sikerült elfogadtatni az Országgyűlés tavaszi ülésszakán, ezért most a kulturális minisztérium kompromisszumos javaslatot tett a nagy mobil- és internetszolgáltató cégeknek – derült ki Csák Ferenc szavaiból. A kulturális tárca államtitkára elmondta, amennyiben sikerül különmegállapodásokat kötni a nagy cégekkel arról, hogy évente milyen javasolt művészeti projekteket támogatnak, a minisztérium eltekint az NKA járulékalapjának kiterjesztéséről. Ha mégsem sikerül megegyezni, a tárca mérlegelni fogja a járulékalap kiterjesztését a digitális szolgáltatókra.
Az államtitkár lapunk kérdésére nem fejtette ki, hogy vajon egy „össznépi diszkó” támogatásával egy adott cég teljesíteni fogja-e a kultúrmecénási feladatot, és a művészeti projektek támogatását szponzoráció formájában képzelik-e el. Egyelőre az sem világos, hogy a törvénymódosítás elfogadásához milyen politikai támogatást remél a kisebbségi kormány – a tervezet megfúrásában ugyanis élen járt az egykori koalíciós partner, az SZDSZ.
A törvénymódosítás tervezetét ősszel kívánja újra benyújtani a parlamentnek a minisztérium, akárcsak az előadó-művészeti – közismertebb nevén színházi – törvény tervezetét. Utóbbi akciót a magyar dráma napjára, szeptember 21-re kívánja időzíteni Hiller István oktatási és kulturális miniszter. Ez a jogszabálytervezet egyelőre nem élvezi minden érintett szakmai szervezet támogatását.
Megírtuk, a Magyar Táncművészek Szövetségéből több társulat – az Operaház táncegyüttese, a Magyar Nemzeti Balett, a Madách Színház Tánckara, továbbá Markó Iván társulata, a Magyar Fesztivál Balett és a Magyar Balettszínház Gödöllő is – kilépett, s új szakmai tömörülést hozott létre Magyar Hivatásos Tánc- és Balettegyüttesek Egyesülete néven. Bár Csák Ferenc arról számolt be, hogy Schneider Márta államtitkár minden olyan szakmai szervezettel egyeztetett az előadó-művészeti törvény tervezetéről, amely korábban kifogással élt, lapunk úgy tudja, Schneider ugyan fogadta a Magyar Hivatásos Tánc- és Balettegyüttesek Egyesületének képviselőit, elvi támogatásáról biztosította őket, ám érdemileg a törvénytervezet megalkotásába már nem lehetett beleszólásuk, mivel eddig semmilyen szakmai grémiumba nem választották be őket.
A háttérbeszélgetésen Csák Ferenc államtitkártól még megtudhattuk, hogy a reneszánsz év a kulturális minisztérium idei legfontosabb arculata: a nagy „reneszánsz” fejlesztések – Szépművészeti Múzeum, Budavári Palota, gödöllői, fertődi, edelényi kastély – támogatási szerződését „már” ez év második felében megkötik. Kiderült az is, a reneszánsz év kommunikációjára negyedmilliárdot fordítottak. Csak mi tesszük hozzá: pucér nős bulvárlapban is hirdették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.