Korábban cáfolta a Pénzügyminisztérium (PM), hogy 2009-ben további megszorításokat tervez a kormány, a kiszivárgott információk mégis azt sejtetik, jövőre nehezedhetnek a társadalom közterhei. Tegnap a Népszabadság közölt újabb részletek a szocialisták elképzeléseiről: a kormánypárti lap értesülése szerint a kabinet az általános forgalmi adó (áfa) kulcsát a jelenlegi 20-ról 25 százalékra növelné, míg az alapvető élelmiszerek és az energiahordozók áfáját 18 százalékra mérsékelné. Délután Veres János pénzügyminiszter elismerte: tárcájánál végeztek számításokat arról, fedezhető-e áfaemelésből a munkavállalók után fizetendő járulékok csökkentése. A legfrissebb információk valószínűsítik azt a felvetést, miszerint a kormány jövőre újabb megszorításokat, adóemelést vezetne be, s a megtakarított pénzt a 2010-es választási kampányban szavazatvásárlásra használná fel.
*
Az elmúlt fél évben a kabinet tagjai többször is kijelentették: 2009-ben enyhítenek majd a közterheken. Felvetődött a különadó eltörlése, hallhattunk a személyi jövedelemadó mérsékléséről, ám a legtöbbször a munkáltatók járulékainak csökkentéséről beszéltek.
Mint ismeretes, a pénzügyi tárca egy hete nyilvánosságra hozta a 2009-es költségvetés tervezési köriratát, amelyben a PM arra szólította fel a minisztériumokat és más szerveket, hogy a következő évi büdzséjük kialakításakor a jelenlegi munkáltatóijárulék-szinttel számoljanak. Ez a hivatalos közlés arra enged következtetni, hogy a pénzügyi tárca tervei között egyáltalán nem szerepel a munkavállalók után fizetendő közterhek csökkentése. Eközben az országot kisebbségben kormányzó szocialista párt vezetése titkos tárgyalásokon egyeztetett az adórendszer átalakításáról. Lapinformációk szerint az egyik megbeszélésen maga Gyurcsány Ferenc vetette fel az általános forgalmi adó differenciált emelését. A miniszterelnök állítólag az áfa jelenleg 20 százalékos általános kulcsának 5 százalékos felemeléséről, s a szociálisan érzékeny területeken a forgalmi adó csökkentéséről beszélt. A felvetés napvilágra kerülésének másnapján Szabó Zoltán szocialista politikus lapunknak úgy nyilatkozott: az ötlet nem Gyurcsány Ferenctől származik, az pusztán egy a kormány asztalán fekvő szakértői elgondolások közül. – Ez az elképzelés nem a kabinet álláspontja, s az MSZP egyelőre a szakmai javaslatokról tárgyal – fogalmazott Szabó.
Eddig a PM is hasonló álláspontot képviselt az ügyben. A tárca szerdán közleményben felhívta a sajtóorgánumok szerkesztőségeinek figyelmét arra: ismeretlenek a jövő évi költségvetésről és az adóváltozásokról hamis pénzügyminisztériumi dokumentumokat terjesztenek, amelyekben súlyos szakmai blődségek olvashatók. Tegnapi számában a Népszabadság ugyanakkor azt írta: mivel az idei költségvetésben nincs tartalék, a kormány öt százalékkal tervezi emelni jövőre az általános forgalmi adó kulcsát, míg az élelmiszerek és az energiahordozók 18 százalékos kedvezményes áfakulcs alá esnének. Emellett hozzávetőleg öt százalékkal csökkentenék a minisztériumok által felhasználható összegek nagyságát is. Arra a kérdésünkre, hogy valóban áfaemelést és a tárcák költségvetésének megnyirbálását tervezik-e, a Pénzügyminisztériumnál kitérő választ adtak. Ám Veres János tegnap délután azt mondta: az áfa növeléséről sem kormánydöntés, sem kormányjavaslat nincs, de azt elismerte, hogy a tárcánál kiszámolták, miképpen lehetne a munkáltatói járulékok csökkentését az általános forgalmi adó emeléséből fedezni. A tárcavezető a minisztériumok forrásainak ötszázalékos mérséklését légből kapottnak nevezte.
Már csak négy hét áll a kormány rendelkezésére, hogy a jövő évi költségvetést és az ahhoz kapcsolódó adótörvényeket kidolgozza. Ezért szakértők elképzelhetőnek tartják, hogy a mostanában kiszivárgott információknak lehet alapjuk. Mások azt hangsúlyozták, hogy az élelmiszerek és energiahordozók áfájának esetleges kétszázalékos csökkentését a fogyasztók nem éreznék meg az árakon, a többi termék azonban az ötszázalékos emelés következtében jelentősen megdrágulna. Többen arra gyanakodnak: a kormány azért tervez további megszorításokat, hogy az így befolyó többletet a 2010-es választási kampányban szavazatvásárlásra használja fel.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
