A hirosimai atomtámadás 53. évfordulóján – augusztus 6-án – az Egyesült Államok különös beismerésre kényszerült: 2006 júniusa óta állandóan radioaktív víz szivárog a japán kikötőkben állomásoztatott Houston atom-tengeralattjáróból.
A Houstonból, amely az elmúlt két évben megfordult a Tokiótól mindössze 45 kilométerre lévő Yokosuka partjainál, Okinava szigetén és Sasebo kikötőjében, radioaktív víz ömlött a tengerbe akkor is, amikor Guam és Pearl Harbor mellett dokkolt – adta hírül a Reuters.
A szivárgásról először a múlt héten tájékoztatták a japán kormányt, ekkor azonban még nem közölték a baleset pontos időpontját, még kevésbé, hogy mióta tudnak róla. Mindazonáltal mindkét kormány továbbra is azzal próbálja megnyugtatni a közvéleményt, hogy az elfolyt víz kis mennyiségű volt, és semmiképpen sem okozhat egészségi ártalmakat.
Az eset rossz fényt vet az új amerikai légi támaszpont tervére, amelynek a USS George Washington nukleáris meghajtású repülőgép-anyahajó lesz a bázisa Yokosukában. A két atomtámadást is elszenvedő szigetország lakóit aggasztják a kockázatok, s az aggodalmakat már májusban felerősítette, hogy a dél-amerikai partok közelében járó USS George Washington fedélzetén tűz ütött ki.
Több civil szervezet tiltakozik a terv megvalósítása ellen, a japán lapok pedig a múlt héten erősen
bírálták a külügyminisztériumot, mert nem tájékoztatta azonnal a lakosságot a radioaktív víz szivárgásáról. A bejelentés időpontja pedig a hirosimai tragédia évfordulója.
Magyarellenes üzenetek és gyújtogatás Kárpátalján
