A Nemzetközi Atomenergia- ügynökség (NAÜ) egyik programja részeként szállítottak kiégett fűtőelemeket két romániai kutatóreaktorból Szlovéniába, hogy onnan az Egyesült Államokba hajóztassák az anyagot – közölte érdeklődésünkre Koblinger László, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) Általános Nukleáris Igazgatóság vezetője. Információink szerint a három kamionból álló konvojt rendőrségi követő autókkal és helikopterekkel biztosították, és a menet azért állt meg a Központi Fizikai Kutatóintézet (KFKI) XII. kerületi telephelyén, hogy a sofőrök pihenhessenek. Itt adva van minden szakmai feltétel, és a terület speciális védelme is megoldott.
A budai útvonalakon óriási rendőri készültség volt a múlt pénteken, minden kereszteződésben, ahol a konvoj elhaladt, három-négy géppisztolyos rendőr posztolt. Koblinger László elmondta, hogy a dúsított uránt nem békés célra is fel lehet használni, s ez esetleg vágyat ébreszthet különböző terrorista szervezetekben, ezért volt rendkívüli készültség.
– A NAÜ programja az Egyesült Államok és Oroszország megállapodása alapján zajlik, ennek során a világ több tucat kutatóreaktorában átállnak a kis dúsítású fűtőelemek használatára, míg a nagy dúsítású fűtőelemeket visszaviszik a gyártó országba, ez esetben az USA-ba – mondta a OAH főigazgató-helyettese, aki szerint az átállás a világ nukleáris biztonságát erősíti.
*
Az Egyesült Államok kongresszusi felhatalmazással finanszírozza az átállást. Koblinger közölte, korábban egyszer már volt egy hasonló akció, akkor is Romániából az Egyesült Államokba szállították a nukleáris üzemanyagot. Az OAH a tranzit előtt megkapta a szállítmány részletes dokumentációját, és miután megbizonyosodtak róla, hogy az biztonsági, csomagolási, védelmi szempontból megfelel a NAÜ- és az uniós előírásoknak, engedélyezték az országon való átszállítását. A szakembertől megtudtuk, hogy a KFKI kutatóreaktorában Oroszországból származó fűtőelemeket használnak, ezt még nem cserélték le, de ez is megtörténik majd. Magyarországon Paks és a KFKI kutatóreaktora mellett a Műegyetemen van egy kisebb teljesítményű oktatóreaktor.
Daróczi Dávid a múlt pénteki eseményekről nem kívánt nyilatkozni államtitokra hivatkozva, a kormányszóvivő megismételte az ORFK rövid közleményét, miszerint „nemzetközi felkérés alapján, speciális radioaktív anyag szállítása történt pénteken szigorú biztonsági intézkedések között”.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
