Az Enola Gay napja

2008. 08. 16. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus 6.: 1945 óta olyan dátum ez a nap, amelyről valószínűleg mindörökre megemlékezik a világ. A könyörtelen pusztítás napja kitörölhetetlen a történelemből. Új korszak kezdődött.
Hirosimáról már mindent elmondtak, leírtak, bemutattak, amit lehetett, emlékezni rá viszont soha nem elég. A gátlástalan pusztításnak ezzel a fokozatával új arcáról mutatkozott be az ember.
Egy már megnyert világháború utolsó óráiban földig bombázni egy kiéheztetett várost, ahol katona talán már nem is volt, csak a civil lakosság, messze áll egy diadalmas hadisikertől. Ez a vandalizmus – az atombomba ledobása – kizárólag a megfélemlítést, az elrettentést szolgálta. Harry Spencer Truman amerikai elnök beírta magát a történelem szégyenkönyvébe.
Az Enola Gay bombája már a becsapódáskor hetvenkétezer ember halálát, nyolcvanezer sebesülését okozta. További százezrek a sugárzás hatására vesztették életüket. Még föl sem ocsúdott a világ, amikor két nappal később, augusztus 8-án az ugyancsak japán Nagaszaki ismerhette meg az embermészárlásnak ezt a fajtáját. Itt negyvenezer volt az azonnali áldozatok száma.
A világháború óta számos atomhatalom nőtt ki a földből, de – Istennek hála – újabb bomba azóta emberre nem hullott. A háborúzó felek „csak” hagyományos fegyverekkel irtják egymást.
A nyomasztó rettegés azonban örökké itt marad a fejünk fölött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.