Bankkal segítenek a rászorulókon?

2008. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dolgozik a szociális tárca az uzsorakölcsönök visszaszorításának lehetőségén, valamint vizsgálja, miként lehetne Magyarországra átültetni a bangladesi „szegények bankja” modellt vagy annak bizonyos elemeit – közölte Korózs Lajos, a szociális tárca államtitkára. Előzőleg a Népszabadság és a Népszava is arról számolt be, hogy a kormány szociális kölcsönnel szorítaná vissza az illegális uzsorakölcsönöket, a vállalkozásoknak pedig mikrohitellel segítene. Az államtitkár szerint kérdéses, hogy tudnak-e a helyi társadalomban olyan közösségek szerveződni, amelyek – a távol-keleti mintához hasonlóan – egymás kölcsöneiért garanciát tudnának vállalni.
A 2006-ban Nobel-békedíjjal kitüntetett Muhammad Junusz bangladesi közgazdászprofesszor alapította Grameen Bank még a hetvenes évek közepén kezdett el egészen kis összegű mikrohiteleket folyósítani nem bankképes személyek részére, fedezetigazolás nélkül. A csekély kölcsönökből főként vidéki szegények kezdhették el saját vállalkozásukat, és heti törlesztés fejében juthattak újabb hitelekhez. A hihetetlen gyorsasággal elterjedt modellt a világ legszegényebb országaiban, Dél-Ázsiától kezdve Afrikán át Latin-Amerikáig negyven államban hasznosítják. A hálózatban részt vevő bankok legtöbbjénél emeltdíjas SMS-ben intézik a törlesztőrészletek visszafizetését. Junusz a keddi Financial Timesban a legnagyobb bankok mikrohitelezései kapcsán egy újabb hitelválság veszélyéről is szólt, mivel egyre több szegény ember nem képes visszafizetni a kölcsönöket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.