Belső vizsgálatot indítottak a mentőknél

Ahelyett, hogy felülvizsgálná a rendszert, a mentőszolgálat vezetősége továbbra is azt próbálja kideríteni, hogyan és ki rögzítette a lapunkhoz eljuttatott, a mentésirányítás fejetlenségét bizonyító hangfelvételeket. A Fidesz szakpolitikusa szerint olyan technikai berendezéseket kellett volna biztosítani, amelyekkel jól tervezhető az irányítás.

Mizsei Bernadett
2008. 08. 28. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mentésirányítás átalakítása káoszt eredményezett, és akár emberéletek is veszélybe kerülhettek – ezt bizonyítják a Magyar Nemzethez eljuttatott, a budapesti irányítóközpont és egy vidéki állomás beszélgetéseit rögzítő hangfelvételek. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) vezetősége azonban csak arra kíváncsi, hogyan kerülhettek ki a rendszer életképtelenségét bizonyító felvételek. A Hír Televíziónak adott interjújában Győrfi Pál elmondta: az OMSZ belső vizsgálatot indított, hogy kiderítsék, hogyan kerülhettek ki hangfelvételek a mentésirányításról.
Cikkünkre reagálva tegnap sajtótájékoztatót tartott Horváth Zsolt, a Fidesz szakpolitikusa, aki szerint hiba volt megkezdeni az átszervezést a megfelelő technikai rendszer nélkül. Szerinte az alapvető bajt első sorban ez és nem a bezárások jelentik. Kifejtette, hogy bár a korszerűsítés iránya a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően az irányítóközpontok számának csökkentése, meg kell teremteni a biztonságos működéshez szükséges feltételeket, amelyek Magyarországon a mai napig nincsenek. Mint mondta, olyan technikai berendezéseket kellett volna biztosítani, amelyekkel jól tervezhető az irányítás. Alapfeltétel ugyanis, hogy a központ rendelkezzen a terület pontos térképével és egy döntéstámogató rendszerrel. Ezek segítenek ugyanis pontosan meghatározni az egyes esetek súlyosságát, és hogy hogyan lehet a megfelelő szintű egységet a leggyorsabban a helyszínre juttatni. A helyes döntéshez ugyanis az irányítónak ismernie kell valamennyi végrehajtó egység pontos helyzetét, állapotát és az általuk éppen végrehajtott feladatot. Horváth Zsolt szerint Gyurcsány Ferenc és azok az egészségügyi és politikai vezetők a hibásak, akik nem hozták meg a megfelelő döntéseket, illetve megváltoztatták azokat.
Az Egészségügyi Minisztérium közleményben reagált a tegnapi sajtótájékoztatóra. A szaktárca szerint „a képviselő nem fordított elég figyelmet a tájékozódásra”, hiszen 2006 novembere és decembere között a kormány 330 millió forintot költött a 26 központ megfelelő színvonalú kialakítására. A rendszer felülvizsgálata helyett azt hangsúlyozták, hogy a jelenlegit megelőzően egyetlen kormány sem biztosított forrást a mentésirányítás korszerűsítésére, „még az a kormány sem, amelyben Horváth Zsolt államtitkárként dolgozott”. Horváth a polgári kabinet idején töltött be az egészségügyi államtitkári posztot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.