Egy módszertani váltás miatt tűnt kedvezőnek a fizetési mérleg az első negyedévben – írja a Napi Gazdaság. Mint arról lapunkban már olvashattak, a fizetésimérleg-statisztika a külföldi beruházások adózott bevételének a szokásosnál jóval kedvezőbb szerkezetéről számolt be az első negyedévben. A külfölddel szemben fennálló finanszírozási igény (a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes hiánya) az előző negyedévhez képest csökkent. Értéke 367 millió euró (forintban számítva 92 milliárd forint) volt, a szezonális hatások kiszűrésével 729 millió euró, ami a GDP 2,2 százaléka. A folyó fizetési mérleg hiánya 2007 azonos időszakában 1,102 milliárd euró, szezonális hatásoktól megtisztítva 1,105 milliárd euró volt.
A külföldre kifizetett osztalékok értéke csak 245,9 millió eurót ért el, aminél alacsonyabb szinten utoljára 2001-ben járt. Az újra befektetett jövedelmek az év elején szokásos, 250 millió eurónál általában jóval alacsonyabb érték helyett csaknem 350 millióra emelkedtek.
Ezek a jól hangzó számok azonban nagyrészt a Magyar Nemzeti Bank (MBN) számítási módszerének megváltozásában gyökereznek. A korábbi gyakorlat szerint ugyanis a külföldre kifizetett osztalékok arányát becsléssel állapította meg az MNB, mégpedig úgy, hogy a húsz százalékát az első, míg a többit a második negyedévre írták. Az új adatgyűjtési rendszerben viszont a vállalatok jelentései alapján állapítják meg az osztalékokat, és mivel a társaságok nagy része a második negyedévben dönt az osztalékokról, ezek a második három hónap adatai között fognak jelentkezni. Mivel úgy tűnik, az első negyedévben az osztalékok kevesebb mint húsz százalékot tettek ki, a második negyedév adatai hordoznak majd kellemetlen meglepetéseket. Ám ezek publikálására szeptember végéig kell várnunk.
– Igaz, hogy a negyedéves adatokat befolyásolhatja a módszertani változtatás, ám ez az egész éves adatokra nem lesz hatással, mivel azokban mind az első, mind a második negyedév adatai szerepelni fognak – nyilatkozta lapunknak Listár Dániel, a jegybank szóvivője.
A Magyarországon képződő osztalékok jelentős része egyébként külföldi beruházásokba vándorol – írja a gazdasági napilap. A nyugat- és közép-dunántúli kereskedelmi és iparkamarák adatai szerint az elmúlt három évben közel húsz százalékkal csökkent azoknak a vállalkozásoknak a száma, amelyek az eredményeiket itthon fordítják fejlesztésre. Míg 2004-ben a nyugat- és közép-dunántúli vállalatok csaknem nyolcvan százaléka magyarországi fejlesztésre fordította eredményét, tavaly már alig hatvan százalékuk cselekedett így. Az idehaza megtermelt forintokból elsősorban a szomszédos országokban – Szlovákiában, Romániában és Ukrajnában – épült, bővült számos üzem.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
