Döntenek a jogorvoslatról

Tegnap megkapta az ügyészség határozatát a Gyurcsány fiú iskolájának vesztegetési ügyében az Oktatási Hivatal. A hatóság helyettes vezetője szerint jogászaik tanácsa alapján eldöntik, jogorvoslattal fordulnak-e a Legfőbb Ügyészséghez. Völgyesi Miklós nyugalmazott bíró közölte: ami az iskolában történt, szándékos jogellenes cselekedet, a kérdés csak az, hogy vesztegetésnek vagy közokirat-hamísításnak minősül-e.

2008. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szaktárca felügyelete alatt álló Oktatási Hivatal tegnap kapta meg a Fővárosi Főügyészségnek azt a határozatát, amely szerint nem történt vesztegetés a Gyurcsány fiú gimnáziumában. A vádhatóság álláspontja szerint – mint ismeretes – a tanároknak a jobb jegyért felajánlott pénzbeli juttatás nem lehet bűncselekmény, hiszen a Montessori iskolát alapítvány tartja fenn, a büntető törvénykönyv (Btk.) pedig úgy szól, a kötelességszegésért felajánlott jogtalan előnnyel csupán az állami és az egyesületi iskolák tanárait lehet korrumpálni.
Miltényi Gábor, az Oktatási Hivatal helyettes vezetője lapunknak elmondta, jogászokkal konzultálnak az ügyben, s ezután döntik el, hogy élnek-e jogorvoslattal a nyomozást elutasító elsőfokú ügyészségi határozat ellen. Vesztegetés gyanúja miatt ugyanis a hivatal fordult az ügyészséghez, mert felvetődött, hogy az idén sikeresen érettségiző Gyurcsány fiú iskolájában egyes szülők fizettek a tanároknak a jobb érdemjegyért.
Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnöke kérdésünkre azt mondta: nyilvánvaló, hogy ami az iskolában történt, az szándékos jogellenes magatartásnak minősül. Nyomozás nélkül, a részletek ismeretének hiányában viszont nem dönthető el, hogy az eset vesztegetés-e vagy közokirat-hamisítás. A Legfelsőbb Bíróság volt büntetőbírája felhívta a figyelmet, hogy a Btk. értelmező rendelkezéseinek 1/l pontja szerint jogkörében eljárva a pedagógus is hivatalos személynek minősül, ha államigazgatási, közhatalmi feladatot lát el. A jogász úgy látja, ha az alapítványi iskola tanára elfogadja a jobb jegyért kínált pénzt vagy annak felajánlását, vesztegetést követ el, ugyanúgy, mint az állami vagy az egyesületi iskola pedagógusa. A Civil Jogász Bizottság elnöke hozzátette: amennyiben a vesztegetés nem lenne megállapítható, akkor a közokirat-hamisítás tényállási elemeit kellene vizsgálni. Az iskolai bizonyítvány, így az érettségi bizonyítvány csak a valóságnak megfelelő adatokat tartalmazhatja. Ha a tanár átengedi az erre érdemtelen tanulót, vagy jobb jeggyel jutalmazza, bűnsegédként elköveti a közokirat-hamisítás bűntettét. A bűncselekmény tettese az lesz, aki a hamis jegyet, adatot az iskola illetékeseként bejegyezte a bizonyítványba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.