Medgyaszai Melinda, az Egészségügyi Minisztérium egészségpolitikai szakállamtitkára 2008. május 30-án még arról értesítette a Mátrai Gyógyintézet vezetőségét és dolgozóit, hogy az intézmény mindkét részlegét, a mátraházit és a kékestetőit a Debreceni Egyetemnek adja át a minisztérium. Székely Tamás döntését üdvözölték az érintettek, hiszen ezáltal megnyílt a lehetőség a betegellátás szakmai fejlesztésére. Egy hónappal később azonban az egészségügyi miniszter mátraházi látogatásán kijelentette: megváltoztatja korábbi döntését. Az új terv szerint a mátraházi egységet Heves megye önkormányzata és az egyetem közösen működtetné, a kékestetőit viszont a szocialista vezetésű gyöngyösi önkormányzatnak és a szintén MSZP-s többségű megyei önkormányzatnak adnák át hasznosításra.
*
Egy neve mellőzését kérő, a MÁGY-ban dolgozó orvos arra hívta fel olvasóink figyelmét: már bebizonyította mind a városi, mind a megyei vezetés, hogy képtelenek működtetni a rájuk bízott kórházakat.
Az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetségének vezetője, Pós Péter lapunknak elmondta: mivel az önkormányzatok szerinte nem képesek a felújításra szoruló épület működtetésére, előbb-utóbb magánkézbe kerül. – Az állam, hogy szabaduljon az őt terhelő felelősségtől és a kiadásoktól, leadja az intézményeket olyan önkormányzatoknak, amelyeknek nincs a fenntartáshoz elég pénzük – emelte ki Pós. Hozzátette: A következő lépcsőben már csak sajnálkozó ábrázattal ki kell hirdetni: nincs más lehetőség, mint a kényszerű idegen kezelésbe adás, illetve a privatizáció.
Az intézmény hat éve szakmailag és gazdaságilag is eredményesen dolgozik, és folyamatosan fejlődik. A kékestetői telephely kiesése egyrészt megszünteti társadalombiztosítási keretek között az egyedi klimatikus gyógyhelyen való ellátást, másrészt csökkenti az intézmény egészségügyi szolgáltatásainak növelési lehetőségét – nyilatkozta lapunknak Kerényi Erika, a Mátrai Gyógyintézet igazgatója a döntés értelmetlensége mellett érvelve. Pós Péter szerint a fővárosi svábhegyi gyermekgyógyintézet megszüntetése után pótolhatatlan veszteség lenne az országnak, ha a Mátrai Gyógyintézetben csak azok gyógyulhatnának, akik meg tudják azt fizetni. A szervezet elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az önkormányzatoknak nincs országos ellátási kötelezettségük. Vagyis az ország megyén kívüli betegei számára elveszne a kékesi szanatórium.
A Debreceni Egyetem nem nyilatkozott az ügyben. Korábban azonban Fuxreiter Margit, az egyetem stratégiai igazgatóhelyettese igen pozitívan értékelte Székely Tamás első, a két intézmény egyesítéséről szóló döntését.
Lapunk szerette volna megkérdezni Gyöngyös szocialista polgármesterét, Hiesz Györgyöt terveiről, de a városvezető jelenleg szabadságát tölti, mobiltelefon- számát pedig nem bocsátották rendelkezésünkre. A július 16-i, a gyöngyösi városi televíziónak adott nyilatkozatában azt mondta: „A 105 mátraházi aktív ágy nagy része Gyöngyösre kerülne. Ki kell majd költöztetni a mátraházi szanatórium területén fekvő 100 ágyas idősotthont is, amelynek új helye a gyöngyösi kórház valamelyik kiürült szárnyában lehet. Az ehhez szükséges forrásokért a szociális tárcához pályázna az önkormányzat.”
A Egészségügyi Minisztérium megkeresésünkre közölte: a július 4-i megbeszélésen megállapodás született arról, hogy az érintett felek az elkövetkező egy hónapban kidolgozzák javaslatukat. Így a tárca csak augusztus közepén ad tájékoztatást az ügyben.
Sok energiát fogyaszt a mesterséges intelligencia
