Leplezetlen őszinteséggel beszélt a magyar gazdatársadalom megtizedeléséről Magyar Péter agrártanácsadója. Raskó György a KlikkTV Mélyvíz című műsorában az Európai Bizottság által előterjesztett agrárreformról fejtette ki véleményét, lényegében üdvözölve, hogy a tervek szerint jelentősen megnyirbálják a földalapú uniós támogatásokat. A zöldbáró elmondta, ez az utolsó uniós parlamenti pénzügyi ciklus, amikor a földalapú támogatás ilyen nagyvonalúan jár az egyéni gazdáknak. 2028-tól változnak a prioritások, az agrárbüdzsé csökkenni fog legalább 20-30 százalékkal.

Eltűnnek a családi gazdaságok
„Fel kell készülni arra, hogy az a filozófia, hogy megszerzem a termőföldet használatra és esetleg meg is vásárolom, akkor utána korlátlanul felveszem a földalapú támogatást, az ebben való érdekeltség jelentősen csökkenni fog, és helyette majd valószínűleg profibb módon kell gazdálkodni, hogy ezek a termelők életképes vállalkozásoknak megmaradjanak” – magyarázta Raskó (a videón 10:36-tól).
Pár perccel később odáig jutott a gondolatmenetében, hogy kijelentette: „az uniós agrártámogatások átalakítása után Magyarországon is több tízezer családi gazda el fog tűnni az agrárporondról”.
Ekkor a műsorvezető, Németh Péter megkérdezte, hogy ez nemzetgazdasági szempontból jó vagy rossz, mire Magyar Péter tanácsadója azt mondta: „Agrárgazdasági szempontból ez jó lehet, ha ezek a földek olyan használók kezében koncentrálódnak, akik értenek a korszerű gazdálkodáshoz” (a videón 14:19-től).
Raskó tehát – aki anyagilag is segíti Magyar Péteréket – nem is rejti véka alá, hogy kifejezetten örül az uniós agrárpolitika átalakításának, ami a magyar gazdák tízezreit teheti tönkre.
Régóta Brüsszel pártján
Ugyanakkor nem meglepő ez a szemlélet, hiszen a zöldbáró évek óta szorgalmazza a földalapú támogatások megszüntetését. Már 2022-ben bírálta az uniós támogatási rendszert, és azért is örült 2003-ban Magyarország jövendő EU-csatlakozásának, „mert akkor a mezőgazdasági politikánkat Brüsszelből fogják vezérelni, nem itthonról”.
Raskó korábban arról is beszélt, hogy szerinte a gazdák túl könnyen keresnek pénzt a támogatásokkal: az átlagos – száz hektár termőfölddel rendelkező – családi gazdálkodásnak kevés befektetett munkával indokolatlanul magas a jövedelme a földalapú támogatással, ráadásul alig kell adót fizetniük őstermelőként.