Felcserélhető a kullancsoltás

Hiába érkezett az országba nemrég tizenkétezer adag, kullancsfertőzés elleni védőoltás, a patikákból pillanatok alatt elfogyott ez a mennyiség. A forgalmazók azt állítják, egész Európában hiánycikk. Németországban, Romániában nincs, Szlovákiában és Belgiumban azonban kapható a szérum.

Munkatársainktól
2008. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is hiány Magyarországon a kullancs által terjesztett agyhártyagyulladás elleni védőoltás, amelyből kétféle van forgalomban hazánkban: az FSME és az Encepur-vakcina. Korábban mindkét készítmény a támogatottak közé tartozott, de áprilistól a gyártó Baxter Hungary Kft. kérésére az FMSE kikerült onnan.
Az Encepur háromsorozatos adagja 6000, az FSME pedig 12 000 forintba kerül, előbbi május végére kifogyott a gyógyszertárakból, gyártója, a Novartis már akkor közölte, hogy az év végéig nem is lesz kapható. Ezzel egy időben jelentette be a Baxter Hungary Kft. is, hogy készleteik kifogytak. A hiányt mérséklendő, a Hungaropharma és a Phoenix Sympatyca hozott be Németországból tizenkétezer adagot, de ez a mennyiség pillanatok alatt eltűnt a patikákból.
Kulcsár Andrea, a László Kórház immunológus főorvosa lapunknak elmondta, hogy a vakcinát három lépcsőben ajánlatos beadni: a téli hónapokban az elsőt, rá hat hétre a másodikat, majd egy év múlva a harmadikat. A szakember szerint a hiány kezelhető lenne, ha nem dömpingszerűen használnák a készleteket. Kevesen tudják, hogy a tudományos álláspont szerint a készítmények egymással felcserélhetők, tehát az egyik gyógyszerrel elkezdett kezelés folytatható a másikkal. Igaz, ezt a gyártók vonakodnak elismerni – mondta Kulcsár Andrea. Fontos ez azért is, mert ha olyan embert fertőz meg a kullancs, aki a kúrát megkezdte, de még nem fejezte be, sokkal nagyobb veszélynek van kitéve, mint aki teljesen védtelen. Horváth Tamás, a Gyógyszerész Kamara elnöke lapunknak elmondta: hiány korábban is jelentkezett, de volt egy tervezett elosztás. Az egészségügyet ma jellemző liberális szemlélet azonban nem ismeri a gyógyszerkészletezés fogalmát, csak a piactól vár megoldást. Így nem is képes megoldani az ilyen helyzeteket.
A Baxter Hungary Kft. magatartásának etikai oldaláról Mihálovics András, a Gazdasági Versenyhivatal szóvivője azt nyilatkozta a Magyar Nemzetnek: addig nem foglalnak állást, míg egy másik, hasonló ügyben be nem fejeződik a vizsgálat a cég ellen. Lapunk szerette volna megkérdezni a Baxter Hungary Kft.-t is a kialakult helyzetről, de azt a válasz kaptuk, hogy a nyár végéig mindenki szabadságon van.
Romániában sem lehet kapni kullancs által terjesztett agyhártyagyulladás elleni védőoltást, pedig nagy szükség lenne rá. Kolozs megyében például valóságos kullancsinvázió volt az idén, de a forgalmazók nem tudnak szérumot szállítani. Jobb híján a patikusok azt tanácsolják a hozzájuk fordulóknak, hogy ha van ismerősük, rendeljenek Magyarországról oltóanyagot. Meg azt, hogy kerüljék azokat a helyeket, ahol sok a kullancs.
A német gyógyszertárak látogatói meglepődve tapasztalják, hogy hiánycikknek számít az apró rovarok által terjesztett fertőzések megelőzését szolgáló szérum. Az országban szintén az FSME-t és az Encepurt forgalmazzák. Miután a média megkondította a vészharangot, hogy fogyóban van az oltóanyag, a nyaralásra készülő polgárok rohama már március végén megindult. Az ingyenreklámnak is mondható akció eredményeként eltűntek a gyógyszertárak készletei, pedig a német betegbiztosítók egy része nem finanszírozza a költségeket. A védőoltás-sorozat összesen 114,30–117,95 euróba (26 000–
27 700 forint) kerül. A háziorvosok nagy része már most megrendeli azt a mennyiséget, amelyre 2009-ben előreláthatólag szüksége lesz.
A kölni Uni-Center patika legfeljebb az Encepur junior változatát tudja felkínálni, amely a gyerekeknek készült, de dupla adagolásban a felnőttek is használhatják.
Szlovákiában az orvosok többsége a dömping elkerülése miatt szintén azt javasolja, hogy a vírusfertőzés elleni FSME-oltóanyagot november és május között adassák be az emberek. A három évre védelmet nyújtó felnőtt oltóanyag 1500 koronába (12 000 forint), a gyermekeknek javasolt mennyiség pedig 9000 forintnyi összegért vásárolható meg a gyógyszertárakban. A költségekhez nem járulnak hozzá az egészségbiztosítók, de legalább kapható a szérum.
Az újvidéki gyógyszertárak többségében nem árulnak kullancsfertőzés elleni védőoltást. Ahol pedig csak pillanatnyi a hiány, arra hivatkoznak, hogy a belgrádi gyártó most nem szállít. Szerbiában egyébként nem szokás a védőoltásokat külön megvásárolni. Magánrendelőkben, magánkórházakban látják el a pácienseket.
Belgiumban – ellentétben azzal a budapesti kijelentéssel, hogy Európában hiánycikk a kullancs elleni oltóanyag – receptre minden patikában minden mennyiségben kapható. Az FSME néven forgalmazott szert a társadalombiztosítás nem támogatja. A 3 adag vakcina együtt 90 euróba kerül (21 150 forint). Az első, a második és a harmadik időpontban beadott oltóanyag egyenlően 30-30 euró (7050 forint).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.