Genderprogram politikusokra szabva: így formálná a közgondolkodást a Political Capital

Az LMBTQ-ellenes gyűlöletbeszéd visszaszorítása ürügyén érzékenyítené a magyar közéletet a Political Capital. A részben uniós pénzekből finanszírozott projektben fél tucat más országban működő szervezet is részt vesz. A Political Capital egyébként korábban is próbálkozott hasonlóval, egyebek mellett a szélsőjobboldalinak minősített ifjúsági csoportok és vezetők „genderspecifikus narratívái” kapcsán igyekezett beavatkozni a magyar belpolitikába, szintén brüsszeli forrásokból.

2025. 07. 16. 9:26
GENDER, LMBTQ, Kijev, 2016. június 12.
A KievPride-2016 elnevezésű melegfelvonulás résztvevői a leszbikusok, melegek, biszexuálisok és transzszexuálisok közösségét (LGBT) jelképező szivárványszínű zászlókkal és az EU zászlajával Kijevben 2016. június 12-é
Illusztráció. Felvonulók a KievPride-2016 rendezvényen Forrás: MTI/EPA/ROMAN PILIPEJ
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy részben uniós finanszírozású, gendertémában indított érzékenyítő programmal cenzúrázná a közszférát a Political Capital. A progresszív elemzőközpont a júliusi hírlevelében számol be arról, hogy júniusban lépett életbe az úgynevezett SPHERE+ projektjük, amelynek a leírás szerinti célja az LMBTQ-ellenes gyűlöletbeszéddel és gyűlölet-bűncselekményekkel szembeni fellépés. Azonban a leírásból az is kiderül, hogy a programnak markáns politikai ambíciói vannak: a SPHERE+ „a politikai és közszférára fókuszál: felmérjük a politikusok és közhivatalt betöltők tudását, tapasztalatait, támogatási igényét, segítjük a gyűlöletbeszéd elleni fellépést”.

Akcióban az álcivilek

Mindezt különböző civil szervezetek és NGO-k bevonásával igyekeznek elérni: „erősítjük az együttműködést a közszféra és az LMBTQ-jogok előmozdításáért dolgozó civil szervezetek között, valamint jó gyakorlatok megosztásával, képzésekkel adunk eszközöket az erre nyitottak kezébe”. Az Európai Bizottság által is támogatott projektben összesen hat országban működő hét szervezet vesz részt. Az egyik ilyen szervezet, az European Center for Human Rights (amelynek a rövidített neve – ECHR – megtévesztő módon megegyezik az Emberi Jogok Európai Bíróságáéval) arról ír a Facebook-oldalán

kampányuk célja az, hogy minél több politikust bírjanak rá az LMBTQ-jogok képviseletét zászlajukra tűző civil szervezetekkel történő együttműködésre.

Korábban is próbálkoztak

Nem ez az első eset, hogy a Krekó Péter vezette szervezet az LMBTQ-jogok védelme ürügyén igyekszik alakítani a magyarországi belpolitikai folyamatokat. Például egy uniós finanszírozású Horizont-projekt keretében a Political Capital az általa szélsőjobboldalinak minősített ifjúsági csoportok és vezetők „genderspecifikus narratíváit”, valamint azok demokráciára gyakorolt hatását vizsgálja. Amint a Szuverenitásvédelmi Hivatal nemrégiben egy jelentésében megállapította,

a projekt egy szűk, ideológiailag terhelt témára fókuszál, amely ahelyett, hogy valódi társadalmi problémákat oldana meg, a progresszív politikai agenda előmozdítását szolgálja. A vizsgálat a szélsőjobboldali fiatalok stigmatizálásával és a társadalmi különbségek hangsúlyozásával ráadásul kontraproduktív módon a társadalmi kohéziót is gyengítheti. A Political Capital részvétele egy ilyen kutatásban jól jelzi, hogy egyes Horizont Európa-projektek nem kutatási célokat, hanem a progresszív nyomásgyakorló hálózat finanszírozását szolgálják.

A Youth Debunking the Gendered Arguments of far-Right Extremism (You-DARE) 11 elnevezésű projektre a Political Capital közel 130 ezer euró – vagyis több mint 50 millió forint – uniós támogatást kapott.

Soroséktól is gurultak dollárok

Soros György alapítványától pedig több száz millió forintnak megfelelő dollár érkezett az elmúlt években a Political Capitalhoz, de az elemzőcég finanszírozói között az Amerikai Egyesült Államok kormányzati és titkosszolgálati szervei is feltűntek már. Így például a CIA hivatalossá tett külföldi megjelenési formájaként nyilvántartott National Endowment for Democracy (NED). 

Az elemzőcég a tengerentúli propaganda terjesztése mellett próbálkozott a szuverenitásvédelmi törvény kisiklatásával is, továbbá külföldi támogatású – az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos – politikai befolyásolási akcióban szintén részt vett már. A baloldali beágyazottságú tanácsadó cég Brüsszel cenzorhálózatának is tagja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.