Stabil a kormánypártok fölénye, ennyi mandátumot kapna a Fidesz

Egy évvel a tavalyi EP- és önkormányzati választások után a Fidesz–KDNP megtartotta, sőt részben növelte is támogatottságát. Az időközi választásokon a kormánypártok átlagosan 15 százalékkal jobban szerepeltek, mint 2024-ben, míg az önkormányzati választásokon kisebb visszaesés ellenére is messze megelőzték az ellenzéket. A Mandiner mandátumbecslést készített, eszerint a Fidesz továbbra is stabil többséggel vezetne.

2025. 07. 16. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy év telt el a 2024-es kettős magyarországi választás óta. A 2024. június 9. óta tartott időközi választások összesített eredménye is azt mutatja a Mandiner szerint, hogy a kormánypártok megőrizték a támogatottságukat.

20220315 Budapest
A Civil Összefogás Fórum - Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF-CÖKA) Békemenet.
Fotó: Kurucz Árpád (KA)
MAgyar Nemzet
Tartja támogatottságát a Fidesz (Fotó: Kurucz Árpád)

Újpest-Angyalföldön és a Tolna megyei kettes választókerületben kellett új képviselőt választani. 2025 januárjában a Tolna megyei választáson Csibi Krisztina, a Fidesz–KDNP jelöltje fölényesen győzött, míg márciusban Újpesten a választási csalásért jogerősen elítélt Varju László, a DK jelöltje nyert simán. A két voksolás egyetlen érdemi érdekessége az volt, hogy

a Fidesz–KDNP támogatottsága növekedett

a 2024-es EP-voksoláshoz képest az adott körzetekben. Arra egyik politikai blokk sem volt képes, hogy a másiktól elhódítson körzetet.

 

A Fidesz–KDNP támogatottsága 2024-hez képest 15 százalékkal javult

Nézzük akkor a tolnai választás eredményét: Potápi Árpád úgy ért el 62,44 százalékot 2022-ben, hogy a Fidesz–KDNP eredménye országosan 54,13 százalék volt, miközben az egyesült baloldalé mindössze 34,44 százalék. Vagyis Potápi Árpád nagyjából 15 százalékkal (8 százalékponttal) kapott több szavazatot, mint a Fidesz országos átlaga. Ha Csibi Krisztináról feltételezzük, hogy már első kísérletre képes ugyanarra a teljesítményre, mint a rendkívül tisztelt Potápi Árpád, akkor abból indulhatunk ki, hogy ő is 15 százalékkal múlhatja felül az országos átlagban nyújtott Fidesz-teljesítményt. Csibi 63,64 százalékot ért el januárban.

Mindezek mellett érdemes megemlíteni, hogy ebben a körzetben a 2024-es európai parlamenti választáson a Fidesz–KDNP listája 55 százalék alatt szerepelt, és ahhoz képest januárban közel 20 százalékkal jobban szerepelt a kormánypártok jelöltje.

Újpest-Angyalföldön az EP-választáson a Fidesz–KDNP listája 31 százalékot szerzett, míg márciusban a kormánypártok jelöltje több mint 34 százalékot. Ez nagyjából tízszázalékos erősödés volt a Fidesz esetében a 2024-es eredményhez képest.

Összességében tehát a két időközi országgyűlési választáson azt láttuk, hogy a Fidesz–KDNP támogatottsága 2024-hez képest 15 százalékkal javult.

 

Csökkent a kormánypártok előnye?

Most nézzük az időközi önkormányzati választásokat. Azokon összességében a kormánypártok támogatottsága 41,97 százalékról 38,84 százalékra csökkent.

Jobbára az ellenzék által 2024-ben megnyert körzetekben volt időközi választás a településeken (Fotó: Mandiner)

Ez a változás elhanyagolható mértékű, mivel

jórészt inkább az ellenzék által 2024 júniusában megnyert körzetekben volt választás.

Ráadásul olyan körzetekben volt voksolás, ahol a kormánypártok a 2024-es önkormányzati választáson rosszabbul szerepeltek, mint az országos átlaguk.

Másrészt a csökkenés annak is köszönhető, hogy ezek a voksolások kisebb téttel bírtak a kormánypártok számára, de a politikai erők között a Fidesz–KDNP így is mindenkit messze vert. Összességében 7,5 százalékkal csökkent a Fidesz támogatottsága a 2024-es önkormányzati választáshoz képest. 

A Fidesz szerepelt a legjobban az időközi önkormányzati választásokon (Forrás: Mandiner)

 

Stabil Fidesz-többség

Ha összevonjuk az időközi parlamenti és önkormányzati választásokon a Fidesz eredményének a változását, akkor egy 7,5 százalékos erősödést látunk 2024-hez képest. Akkor a Fidesz 44,87 százalékot ért el az EP-listán, de az önkormányzati választáson a megyei listákon ennél jobb eredményt ért el. Tehát a Fidesz támogatottságát országosan 47-49 százalékosra vettük az időközi választások alapján. Az időközi választások alapján csak két párt bejutását vettük biztosra a parlamentbe.

Mindezek alapján a Mandiner mandátumbecslése azt mutatja, hogy

a Fidesz 109, a Tisza 89, míg a német nemzetiség egy főt delegálna

az Országgyűlésbe.

Megőrizné többségét a parlamentben a Fidesz–KDNP (Forrás: Mandiner)

A Fidesz 63, a Tisza pedig 43 egyéni körzetet nyerne. Listán a Fidesz 46 és a Tisza is 46 mandátumot szerezne. Ennek oka, hogy becslésünk alapján a Tisza a 43 egyéni győzelme közül több óriási fölénnyel alakulna ki, míg a Fidesz sikereit szűkebbre becsültük, és így a Tisza jutna extra győzteskompenzációhoz.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.