Mint lapunk elsőként megírta, a szakminisztérium a vétlen termelőktől kívánja beszedni a büntetés fedezetének egy részét, ennek első lépése lett volna 15 ezer gazdálkodónál a most leállított adategyeztetés. A postázás felfüggesztését a földművelésügyi tárca szakállamtitkára jelentette be tegnapi tájékoztatóján. Gőgös Zoltán szerint tévedés, hogy a termelőknek kipostázott adategyeztetési felszólítás összefügg az unió által hazánknak kilátásba helyezett milliárdos büntetéssel. Ugyanakkor a szakállamtitkár állításával szemben a falugazdászok számára kiküldött hivatalos tájékoztató egyértelműen az Európai Uniótól várható támogatásmegvonást nevezi meg az eljárás kiindulópontjául. Gőgös Zoltán egyébként magának is ellentmondott, amikor kijelentette: a visszamenőleges felülvizsgálattal éppen azt akarják bebizonyítani az uniónak, hogy a termelők nem igényeltek több támogatást, mint amenynyi nekik területük után járna.
Hiába állt le a postázás, az elmúlt napokban már számos gazdálkodó kézhez kapta az adategyeztetési felszólítást – jelentette ki lapunk érdeklődésére tegnap Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke. A szervezet elnökségének tegnapi ülésén számos helyszínt is megjelöltek ezzel kapcsolatban a küldöttek, Szolnokon például jövő hét hétfőig adtak határidőt a termelőknek. Kérdés tehát, hogy mennyire kell most komolyan venni ezeket a nem túl barátságos hangnemben megírt hivatalos leveleket – tette fel a kérdést a Magosz elnöke. A gazdakörök szövetségének vezetése egyébként tegnapi határozatában mély megdöbbenését fejezte ki a napvilágra került tények felett, egyúttal felszólították Gráf József földművelésügyi minisztert: tisztázza a helyzetet, nevezze meg a felelősöket, a kormány pedig az agrárbüdzsén kívül különítse el az esetleges uniós büntetés kifizetéséhez szükséges összeget.
Az agrártárca szakállamtitkára szerint az ügyben egyértelműen a gazdálkodók a felelősek, hiszen a támogatások igényléséhez kiadott légi felvételek nem közhiteles okmányok, csak segédletek, amelyek segítik a gazdálkodót a pontos igénylésben. A Magosz elnöke ezzel szemben leszögezte: a termelőknek a számukra hivatalosan kiküldött iratokat és légi felvételeket kellett alapnak tekinteniük, a kormány pedig most ahelyett, hogy elismerné a hibáját, a gazdákra akarja áthárítani a felelősséget.
A 2004–2005-ös esztendőre nagyjából 36 millió eurós (mintegy 9 milliárd forintos) támogatás viszszafizetését helyezte kilátásba az Európai Bizottság hazánk számára a hazai parcellaazonosító rendszer (LPIS-GIS) gyengeségei miatt – erősítették meg lapunk brüsszeli tudósítójának nevük mellőzését kérő források. A mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos szóvivője, Micahel Mann lapunk kérdésére elmondta: Magyarországnak most egyeztetési eljárásban kell részt vennie. Az egyeztető bizottság jelentését a végső döntés előtt az Európai Bizottságnak küldik el, várhatóan december eleje előtt.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
