Tegnapi cikkünkben ismertettük, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) nyilvánosságra hozza másfél éves, tízpontos javaslatcsomagját. Miután a kormány 2006 novemberében elfogadta a gyógyszer-gazdaságossági törvényt, a kamara folyamatosan tárgyal az illetékes szervekkel, politikusokkal. Horváth Tamás elnök lapunknak elmondta, azért fordultak a nyilvánossághoz, mert nem történt érdemi lépés.
A mai, Medgyaszai Melinda egészségpolitikai szakállamtitkárral folytatott tárgyalás fordulatot hozott, ám Horváth Tamás azt csak részeredménynek tartja. Üdvözölte, hogy egyetértés született abban, hogy új gyógyszertár létesítése csak 24 órás nyitva tartással, illetve heti hat napon, összesen 65 órás nyitva tartás mellett, folyamatos ügyelet vállalásával legyen lehetséges. Várhatólag szeptember első felére befejezik az egyeztetéseket, és az Országgyűlés az őszi ülésszakán már tárgyalhatja a törvény módosítását. A kamara elnöke újságírói kérdésre elmondta: ötven patika zárt be, és hétszáz gyógyszertár – az ellátórendszer harmada – zárta veszteségesen a tavalyi évet.
Medgyaszai Melinda elismerte: hasznos tanácsokat kaptak a kamarától, de ezek közül többet nehéz teljesítenie a tárcának. Túlzásnak vélte azt a kijelentést, hogy a patikák nagy része a csőd szélén áll, ám azt belátja, vannak gondok fenntarthatóságukkal.
A Fidesz szerint véglegesen megbukott a patika-
liberalizációs törvény. Szijjártó Péter szóvivő tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: a határozatot vissza kellene vonnia a kormánynak. A szóvivő szerint a törvény egyetlen kitűzött célt sem tudott teljesíteni, és egyáltalán nem lettek olcsóbbak a sokak által vásárolt gyógyszerek. Ezzel szemben vidéken egyre több patika megy csődbe. Szijjártó szerint ezt a törvényt a kormány az ellenzék és a szakma tiltakozása ellenére hozta meg.
Az Egészségügyi Minisztérium felháborítónak tartja, hogy „a Fidesz minden szakmai ténnyel szemben valótlanságokat állít a gyógyszer-gazdaságossági törvény eredményeiről”. Közleményükben úgy fogalmaznak: „Nem igaz, hogy a patikaliberalizáció megbukott, ellenkezőleg: sikeresnek mondható.” Ezt azzal indokolják, hogy jelentősen javult a lakosság ellátása.
Az új patikaalapítási lehetőségek bevezetése óta 279 közforgalmú, 27 fiók és tíz kézi gyógyszertárat engedélyeztek.
Kiderült, mi a közös Karácsony Gergelyben, Dobrev Klárában és Magyar Péterben
