Karadzsics nem kért ügyvédet

Először állt a hágai törvényszék elé Radovan Karadzsics vádlott az 1. számú tárgyalóteremben, ahol annak idején a néhai Szlobodan Milosevics pere is zajlott.

Sebestyén Imre
2008. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karadzsics a vádiratról nem nyilatkozott, elutasította felolvasását is. Fekete öltönyben, borotváltan jelent meg, úgy, ahogyan a 90-es évekből ismerték. Alphons Orie bírónak nyilatkozva megerősítette azonosságát, s kérdésre válaszolva kijelentette, hogy Bosznia, a Szerb Köztársaság, Crna Gora és Szerbia polgárának vallja magát. Ügyvéd nem volt vele. Közölte, hogy maga kívánja ellátni védelmét. Beszédében kifogásolta elfogásának körülményeit, és emlékeztetett a Richard Holbrooke amerikai diplomatával való korábbi megállapodásra, amelynek értelmében, ha visszavonul a politikából, nem kell a bíróság elé állnia.
Fausto Pocar, a hágai Nemzetközi Törvényszék elnöke már kinevezte a háromtagú bírói tanácsot, amely előtt zajlik majd Karadzsics pere. A tanács elnöke Alphons Orie. Arról még nincs értesülés, hogy a tárgyalások mikor kezdődnek. Nerma Jelacic, a törvényszék szóvivője szerint az ügyészségtől és a védelemtől függ, hogy mikorra készülnek fel rá. Az ügyészségnek nyilvánossá kell tennie a vádlott elleni bizonyítékokat, a védelemnek pedig időt kell hagyni a kutatásra. A szóvivő úgy véli, hogy ezzel gyorsan végezhetnek. Serge Brammertz egy korábbi nyilatkozata szerint ez akár négy hónapot is igénybe vehet.
Az az általános vélemény, hogy a vádirat alapos átdolgozásra szorul. Az 1997-ben készült okmányt 2000-ben bővítették ki, de már azóta is számos új körülmény, bizonyíték felmerült a törvényszék előtt zajló perek során. Ám ennek ellenére a vádirat rövidebb lesz, s a konkrét bűncselekményekre összpontosít, nem menti fel a vádlottat bizonyos bűncselekmények alól. A korábbi perek anyagai alapján a népirtásra vonatkozó rész új vádpon-tokkal bővül. Nagy érdeklődés nyilvánult meg Karadzsics első bírósági megjelenése iránt. Külön sajtóközpontot kellett nyitni a nagyszámú tudósító miatt erre az alkalomra. Legutóbb Milosevics pere váltott ki ekkora sajtóérdeklődést. A sajtóközpontban azok kísérhették figyelemmel nagy képernyőkön a tárgyalóteremben történteket, akiknek nem jutott hely a bíróság épületében. Helyet pedig csak negyven újságíró kaphatott, pedig 97-nek hagyták jóvá az akkreditációját. Érdekességként megjegyezhető, hogy annak az országnak a sajtója, amelyben a bűncselekmények történtek, csak két helyet kapott a teremben. Valamennyi tudósító csak papírt és ceruzát vihetett magával. Még mobiltelefont sem.
Karadzsics Scheveningenbe szállítását megelőzően Belgrádban az ügyésszel folytatott beszélgetés során is hangoztatta, hogy annak idején megállapodott Richard Holbrooke amerikai különmegbízottal, hogy visszavonulása esetén nem fogják kiszolgáltatni a hágai törvényszéknek. Ez volt az első eset, hogy a másik fél is nyilatkozott e kérdésben. Richard Holbrooke ugyanis már nemegyszer cáfolta az erkölcstelennek nevezett megállapodás létezését. Legutóbb éppen a Dnevni Avaznak nyilatkozva. Aleksza Buha boszniai szerb külügyminiszter azonban azt erősíti, hogy egy ilyen okmány létezik, jelen volt, amikor a megállapodás megszületett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.