Kettévágták Grúziát az oroszok?

Újfent ellentmondásos hírek érkeztek tegnap a kaukázusi háborús övezetből. Az orosz csapatok átlépték Dél-Oszétia határát, és mélyen benyomultak Grúziába – állítja a tbiliszi vezetés, amely szerint Gori városának az elfoglalásával tulajdonképpen kettévágták az országot a nagyhatalom fegyveres erői. Az állítást Moszkva cáfolja.

Hírösszefoglaló
2008. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A másik grúziai szakadár terület, Abházia felől is folytatták előrenyomulásukat az orosz erők, ezt már a konfliktusban semlegesnek tekinthető ENSZ katonai megfigyelői erősítették meg tegnap este.
Közben mind a földön, mind a levegőben és a Fekete-tengeren, folytatódtak a harcok a grúz és az orosz erők között. Mihail Szaakasvili elnök – aki szerint immár Grúzia nagyobb része orosz kézre került – bejelentette, hogy aláírta az Európai Unió megbízottai által előterjesztett tűzszüneti javaslatot. A grúz államfő Bernard Kouchner francia és Alexander Stubb finn külügyminiszter jelenlétében látta el kézjegyével a dokumentumot. Az EU közvetítői tegnap Moszkvába utaztak, hogy megpróbálják rábírni Oroszországot a tűzszünet elfogadására, ám még érkezésük előtt elutasította azt Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes.
*
Ezzel párhuzamosan mind Moszkvában, mind a szakadár területeken felerősödtek azok a hangok, amelyek szerint Mihail Szaakasvili elnökkel lehetetlen tárgyalni; ezt nyugaton úgy értelmezik, hogy a Kreml és helyi szövetségeseinek terveitől nem idegen a grúz vezető- vagy rendszerváltás gondolata sem.
Az orosz műveletek – vagy ahogy utalnak rá, a béketeremtés – hangsúlya továbbra is Grúzia középső részére helyeződik, ahol Gori városa áll az orosz offenzíva tengelyében. A grúz elnök szerint a várost el is foglalták a nagyhatalom erői, s mivel rajta keresztül húzódik az országot kelet–nyugati irányban átszelő autópálya, az oroszok ezzel tulajdonképpen ketté is vágták Grúziát.
Amerikai légihíddal – a kétezer fős iraki kontingensből – már több száz grúz katona tért vissza, hogy expedíciós küldetését honvédelmi feladatokra cserélje. Oroszország katonai vezetése Abháziába is folytatta csapatai felvonultatását, több tucat Il–76-os nehéz szállító repülőgéppel katonák ezrei érkeztek Szuhumiba, a másik szakadár terület fővárosába. Ez a fejlemény erői megosztására készteti Tbiliszit. Moszkva először cáfolta, hogy nyugatról is benyomultak volna Grúziába, ám miután az ENSZ megfigyelői megerősítették a hírt, kénytelenek voltak elismerni, hogy az abház határtól negyven kilométerre lévő Szenaki városába bevonultak csapataik. A Fekete-tengerre Szevasztopolból – ukrán tiltakozás ellenére – kifutó orosz flotta Abházia előtt figyeli az eseményeket, egyes hírek szerint megakadályozza, hogy Poti grúz kikötőjébe hajók fussanak be.
Az orosz légierő – amely eddig négy gépe elvesztését volt kénytelen elismerni – számos légicsapást hajtott végre grúz célpontok ellen szerte az országban. Az oroszok precíziós fegyverek híján javarészt szabadesésű bombákkal és nem irányított rakétákkal dolgoznak, ami növeli a járulékos károkozást, azaz a civil áldozatokat. Tegnap a grúz fővárosban támadás ért egy radarállomást; ez jelzi azt az orosz törekvést, hogy felszámolják az ellenség légvédelmét, amely többek között egy nagy értékű Tu–22M–3-as bombázó repülőgépet semmisített meg a napokban. A gép személyzetének két életben maradt tagját – az aktyubinszki kiképzőbázis főtiszti rangfokozatú oktatóit – tegnap meglátogathatták a Nemzetköz Vöröskereszt képviselői is.
A diplomácia frontján Eka Tkeselasvili grúz külügyminiszter Jaap de Hoop Schefferrel, a NATO főtitkárával találkozik ma Brüszszelben. A lengyel elnök ugyanakkor úgy véli, hogy az Európai Uniónak kellene békefenntartó erőket küldeni a Kaukázus válság sújtotta térségébe egy kelet-európai országok által kezdeményezett rendezési terv értelmében.
A magyar kormánynak nincs álláspontja a konfliktusról – ez derült ki tegnap a kormányszóvivő tájékoztatóján, ahol elhangzott „a magyar kormány a béke pártján áll a konfliktusban, a kormány folyamatosan egyeztet az EU-val, nincs eltérő álláspontja”.
Közben a háború érezteti hatását a pénzpiacokon is: a rubel péntek óta 2,3 százalékkal gyengült az euró-dollár kosárhoz képest, a moszkvai tőzsdemutatók a két évvel ezelőtti legalacsonyabb szintjére hanyatlottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.