Kevés a megújuló energia támogatása

Alacsony az állami támogatás mértéke a lakó- és társasházaknál használatos megújuló energiaforrások elterjedéséhez. Bár az ilyen beruházások iránt érdeklődők száma nagy, végül kevesen rendelnek az energiaszámlákat letörő berendezésekből. A keresletet szemléletváltás és a tovább dráguló energia hajthatja fel a következő években.

Dékány Lóránt
2008. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az energiaárak növekedése és a tizenöt százalékról huszonöt százalékra emelkedő állami támogatás – ez a két tényező vezetett oda, hogy egyre többen érdeklődnek a lakó- vagy társasházakban kialakítható megújuló energiaforrások iránt, mint amilyen a napelem, a napkollektor, illetve a szélkerék. Ugyanakkor az érdeklődők közül csak kevesen jutnak el odáig, hogy be is ruházzanak a berendezésekre.
– Kevés az állami támogatás: Nyugat-Európában ötven százaléknál is nagyobb részét vállalják át a költségeknek, míg Horvátországban 35 százalékos állami segítségről tudunk – fejtette ki Bagi István, a Geogold Kárpátia Kft. ügyvezetője lapunk megkeresésére. Hozzátette: egy 27 lakásos társasház esetében egy ilyen beruházás áfával hárommillió forintba kerül, vagyis háztartásonként 110 ezer forintos költséget jelent. Azonban ezzel a meleg vízhez szükséges energiát az év kétharmad részében teljesen fedezni lehet, de 20-30 százalékkal járul hozzá a fűtéshez is. A szakember kiemelte, a jelenlegi energiaárak mellett már tíz évnél alacsonyabb a megtérülési idő.
Az áramellátást segítő szélkerekek és napelemek esetében inkább a cégek száma nő, sem mint a beruházóké. – Az utóbbi három évben mindig száz százalékkal nőtt az ezzel foglalkozó vállalkozások száma – fogalmazott kérdésünkre György Vince, akinek a cége, a Napelemek Bt. már 18 éve foglalkozik megújuló energiaforrásokkal. Mint mondta, egy három kilowattos napelem felszerelése körülbelül hárommillió forintba kerül, ám ezzel egy közepes méretű családi ház villamos- energia-szükségletét fedezni lehet, ha öt óra napsütéssel számolunk naponta. Megjegyezte, ugyanekkora teljesítményű szélkerék kiépítése szintén ugyanennyibe kerül, bár ez a Tatabánya–Budapest–Szeged „szélcsatorna” vonalon optimális. Amennyiben egy háztartás több áramot termel, mint amennyit elfogyaszt, a felesleget visszatáplálhatja a rendszerbe, s ezt a mennyiséget a szolgáltatónak kötelező átvennie – annyiért, amennyit a fogyasztó is fizet érte. Ám ez a lehetőség csak öt kilowattig érvényes, és akkor is csak úgy, ha a rendszerbe adott mennyiség nem haladja meg a fogyasztás kétharmadát. Azonban a beruházástól számítva az ügyintézés miatt nagyjából fél év kell, míg üzembe helyezhetőek ezek a készülékek. György Vince szerint jelenleg „az autó fontosabb, mint a napkollektor”, de szemléletváltással jó esetben 4-5 év múlva jelentősen nőhet a megújuló források iránti kereslet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.