Kivár a gabonapiac

A napokban lényegében hazánkban is befejeződött az őszi gabona betakarítása – közölte lapunkkal Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Elmondta, a magyarországi gabonapiacon a betakarítás kezdete óta igen gyenge ke-reslet tapasztalható, jelenleg pang a piac, lényegében leállt a kereskedés.

Dénes Zoltán
2008. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az esőzések előtt betakarított, közel hárommillió tonnányi termés jó minőségű étkezési búza, a már eső áztatta, mintegy kétmillió tonnás termés nagy része viszont előreláthatólag már csak takarmányként használható fel – mondta Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. – Vagyis – tette hozzá – a hazai élelmiszer-szükségletet fedező, körülbelül egytonnányi, nagyon jó minőségű étkezési búzán kívül azonnal képesek lennénk még ugyanennyit exportálni, s további megközelítőleg egymillió tonnát az év során lehetne lassanként jó áron külföldön értékesíteni. A gabonaszövetség forrásai szerint az 1,124 millió hektáros vetésterületről 5,3 millió tonna termést takaríthattak be a gazdálkodók, ami hektáronkénti 4,8 tonnás átlagot jelent.
– A magyarországi gabonapiacon a betakarítás kezdete óta igen gyenge kereslet tapasztalható – mondta az árakkal kapcsolatos kérdésünkre a szövetség elnöke. A kedvező terméseredmények a feldolgozókat és a kereskedőket viszszafogott vásárlásokra ösztönözték. Az erős forint, valamint a környező országok hasonlóan jó termései nem engedték, hogy a korábbi évek exportpiacai enyhítsék a belföldi nyomott árviszonyokat.
Az esőzések miatt keletkezett jelentős takarmánybúza-készletek folyamatosan lefelé nyomják a gyengébb minőségű gabona árát, tonnánkénti 27-28 ezer forintos szintre. Az esők előtt jó minőségben betárolt búza ára pedig csak a kezdeti 40-42 ezer forintos ár körül toporog. Vancsura József tájékoztatása szerint a malmok egy-két hónapos készlet megvásárlása után kivárnak, s a még megmaradt, nem számottevő hazai állattenyésztés már nem tud több takarmányt feletetni, illetve az ágazat nehéz pénzügyi helyzete miatt érthető, hogy a minél alacsonyabb árakban érdekeltek, ezért ők is kivárnak. – Összességében – fűzte hozzá Vancsura – megállapítható, hogy jelenleg megállt a kereskedés, pang a piac. A vevők visszavonultak, a termelők pedig a jelentősen magasabb önköltségi szint miatt ilyen árakon nem akarják eladni terményeiket.
Piaci hírek szerint hazánkban még sokan bíznak abban, hogy térségünk kedvezőbb búzaminősége a következő hónapokban felértékelődik, mégpedig azért, mert az esőzések az unió északi és nyugati gabonatermesztőit sem kímélték. A szövetség ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a nemzetközi árupiacokon tapasztalt ármozgások alapján úgy tűnik, hogy ennek jelenleg nem sok realitása van.
Főként a vártnál sokkal nagyobb ukrán búzaterméstől félve, a napokban Lengyelország bejelentette, hogy arra fogja kérni az Európai Bizottságot, állítsa vissza a gabona behozatali vámját, hogy korlátozzák az unión kívüli országokból származó importot. Amennyiben ezt ténylegesen meg lehetne tenni, a lépést a belföldi piacok védelme érdekében a gabonaszövetség is támogatná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.