Az esőzések előtt betakarított, közel hárommillió tonnányi termés jó minőségű étkezési búza, a már eső áztatta, mintegy kétmillió tonnás termés nagy része viszont előreláthatólag már csak takarmányként használható fel – mondta Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. – Vagyis – tette hozzá – a hazai élelmiszer-szükségletet fedező, körülbelül egytonnányi, nagyon jó minőségű étkezési búzán kívül azonnal képesek lennénk még ugyanennyit exportálni, s további megközelítőleg egymillió tonnát az év során lehetne lassanként jó áron külföldön értékesíteni. A gabonaszövetség forrásai szerint az 1,124 millió hektáros vetésterületről 5,3 millió tonna termést takaríthattak be a gazdálkodók, ami hektáronkénti 4,8 tonnás átlagot jelent.
– A magyarországi gabonapiacon a betakarítás kezdete óta igen gyenge kereslet tapasztalható – mondta az árakkal kapcsolatos kérdésünkre a szövetség elnöke. A kedvező terméseredmények a feldolgozókat és a kereskedőket viszszafogott vásárlásokra ösztönözték. Az erős forint, valamint a környező országok hasonlóan jó termései nem engedték, hogy a korábbi évek exportpiacai enyhítsék a belföldi nyomott árviszonyokat.
Az esőzések miatt keletkezett jelentős takarmánybúza-készletek folyamatosan lefelé nyomják a gyengébb minőségű gabona árát, tonnánkénti 27-28 ezer forintos szintre. Az esők előtt jó minőségben betárolt búza ára pedig csak a kezdeti 40-42 ezer forintos ár körül toporog. Vancsura József tájékoztatása szerint a malmok egy-két hónapos készlet megvásárlása után kivárnak, s a még megmaradt, nem számottevő hazai állattenyésztés már nem tud több takarmányt feletetni, illetve az ágazat nehéz pénzügyi helyzete miatt érthető, hogy a minél alacsonyabb árakban érdekeltek, ezért ők is kivárnak. – Összességében – fűzte hozzá Vancsura – megállapítható, hogy jelenleg megállt a kereskedés, pang a piac. A vevők visszavonultak, a termelők pedig a jelentősen magasabb önköltségi szint miatt ilyen árakon nem akarják eladni terményeiket.
Piaci hírek szerint hazánkban még sokan bíznak abban, hogy térségünk kedvezőbb búzaminősége a következő hónapokban felértékelődik, mégpedig azért, mert az esőzések az unió északi és nyugati gabonatermesztőit sem kímélték. A szövetség ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a nemzetközi árupiacokon tapasztalt ármozgások alapján úgy tűnik, hogy ennek jelenleg nem sok realitása van.
Főként a vártnál sokkal nagyobb ukrán búzaterméstől félve, a napokban Lengyelország bejelentette, hogy arra fogja kérni az Európai Bizottságot, állítsa vissza a gabona behozatali vámját, hogy korlátozzák az unión kívüli országokból származó importot. Amennyiben ezt ténylegesen meg lehetne tenni, a lépést a belföldi piacok védelme érdekében a gabonaszövetség is támogatná.
Őrült összegért igazol az Arsenal és a Manchester United
