Mától a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium (KHEM) helyett a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) felügyeli majd a 2004. február 10-én beindított közhálóprogramot, jelenleg az átadás-átvétel folyik – közölték érdeklődésünkre a KHEM kommunikációs főosztályán. A MeH-ben Baja Ferenc közigazgatási informatikáért felelős kormánybiztosként felügyeli az elektronikus kormányzati központot.
A közháló hivatalos honlapján olvasható tájékoztatás szerint a projekt „az utóbbi évek legnagyobb, több tíz milliárd forintos, kormányzat által támogatott informatikai infrastruktúra-építési programja, amely több mint 2500 településre jutott el”.
A MeH elektronikus kormányzati központjában érdeklődésünkre elmondták, hogy 2005-ben 6,3, 2006-ban 4,5, 2007-ben 3,2 milliárd forintot fordítottak a közháló kiépítésére és az internet-hozzáférés támogatására. Az elmúlt majdnem négy év alatt 7200 széles sávú végpontot adtak át az egész országot behálózó „informatikai alapközmű” létrehozása során, a közhálóba bevonták a nem kormányzati informatikába tartozó helyi közigazgatási szerveket (önkormányzatokat), közintézményeket (iskolákat, könyvtárakat, közművelődési intézményeket, egyházi intézményeket, kórházakat, szanatóriumokat, idősek otthonait), valamint a közfeladatot ellátó egyéb, akár civil szervezeteket. A program révén az intézmények a költségvetés terhére juthattak internethez az információs társadalom megteremtésének jelszavával.
A közelmúltban több felhasználó is megkapta a közháló ügyfélszolgálatának elektronikus körlevelét, amelyben arról tájékoztatnak, hogy a kabinet nem kívánja meghosszabbítani a programra vonatkozó internettámogatási szerződéseket, a telepített eszközök leszereléséről és elszállításáról a közhálóban részt vevő szolgáltatók gondoskodnak.
A KHEM érdeklődésünkre közölte, hogy a közhálóprogram keretében működő hálózatfelügyelet adatai alapján megvizsgálják a program kedvezményezettjeinek internetforgalmát. – A megszüntetésre vonatkozó elhatározás azokban az esetekben született, ahol a kedvezményezett hosszabb ideje (egy-három hónap) ki van kapcsolva, a szolgáltatást nem veszi igénybe – tájékoztatott a minisztérium, hozzátéve, a tízezer lakosnál nagyobb lélekszámú településeken is megszüntetik a támogatást, mert itt általában több szolgáltató is nyújt széles sávú internetszolgáltatást.
Zeke László, a MeH osztályvezetője közölte, ha hosszabb ideig nem használják a kormány által finanszírozott szolgáltatást, akkor az „eljárásrendnek megfelelően” az igénybevétel korlátozható. Eddig a MeH adatai szerint 69 végpontra van leszerelési döntés.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
