Megújul Kőrösi Csoma tibeti otthona

Elkészítette a zanglai buddhista kolostor – Kőrösi Csoma Sándor egykori lakóhelyének – építészeti fölmérését az Olosz Emese statikusmérnök vezetésével augusztus elején Indiába érkezett hattagú, önkéntes szakértőkből álló csoport. A napokban helybeli mesterembereket szerződtetnek a kolostor renoválásához.

Hírösszefoglaló
2008. 08. 28. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon kevés idő áll rendelkezésre a munkálatokhoz: a 4000 méter körüli magasságban az időjárás miatt csak augusztusban és szeptemberben lehet építkezni. Ugyanakkor – amint azt Irimiás Balázs Tokióban tanuló építészdoktorandusz már 2007-ben jelezte – a zord időjárásnak kitett, egy ideje már lakatlan kolostor közel került a végső pusztuláshoz. Az expedíció további tagjai Barcza Gergő építészhallgató, Nagy Olga dokto-
randusz, Gulyás Tibor operatőr és a társaihoz önkéntesként csatlakozó Samin Etienne francia építész.
Az Indiához tartozó nyugat-
tibeti körzetnek saját uralkodója van. Zangla „királya”, egyben az ősi épület tulajdonosa az aszfaltút megépítésével az idegenforgalom fellendülésére is számít. Az uralkodó látja vendégül most a magyar expedíciót, és a vályogtéglához, a régi építési módokhoz értő mesterembereket is ő fogadja fel. Az agyagtégla öntéséhez elkészült már a forma, az eredeti méretű fakeret is. A helyreállításban kizárólag hagyományos építési technikákat és anyagokat kívánnak alkalmazni.
A székelyföldi Csomakőrösről származó, az első tibeti–angol szótárt is megalkotó világhírű kelet-kutatónk, Kőrösi Csoma Sándor 1823–24-ben 16 hónapot töltött a zanglai kolostorban a tibeti nyelv tanulmányozásával. Baktay Ervin – aki az 1920-as években végigjárta Csoma útját – azonosította nagy elődjének egykori lakó- és dolgozószobáját Zanglában. Ma is olvasható az ajtófélfába vésve: „Csoma’s room” (Csoma szobája).
A zanglai projekt vezetője Siklódi Csilla régész, a helyszíni munkálatokat Olosz Emese, ugyancsak a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) statikus mérnöke felügyeli, az évek óta a környék műemlékeinek helyreállításán dolgozó Tibet Heritage Fund szakmai jóváhagyása mellett. A munkák első szakasza mintegy 6,5 millió forintba kerül, az építőanyagok árát egyelőre Irimiás Balázs tokiói magángyűjtése fedezi, a szakemberek saját költségükön utaztak.
A kulturális tárcától támogatást kért a KÖSZ, amire ez idáig nem érkezett válasz.
Sírja fölé 1845-ben az Ázsiai Társaság emelt emlékoszlopot. 1904-ben, születésének 120. évfordulóján szülőfaluját Csomakőrösre nevezték.
1933-ban Kőrösi Csoma Sándor lett az első európai, akit Japánban bódhiszattvának (buddhista szentnek) nyilvánítottak. Sírja buddhista zarándokhely lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.