Minguzzi elemelte az aranyérmet előlünk

A sportág maga egyre jobban távolodik a való világtól, a kívülálló számára időnként szinte érthetetlen szabályok kötik gúzsba, de a magyarok minden körülmények között bizonyítják: az évtizedek alatt nem felejtettek el birkózni. E tételt tegnap a pekingi mezőgazdasági egyetem sportcsarnokában Fodor Zoltán igazolta meglepetés-ezüstérmével.

2008. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyjából fél percen múlt, hogy a tervezettnél korábban kértem interjút Struhács Györgytől, a magyar kötöttfogásúbirkózó-válogatott szövetségi kapitányától. Azok után, hogy úgy nézett ki, a fogásnem utolsó napi küzdelmeinek három magyarja is elveszti esélyét a dobogóra. Ennyi volt még hátra Fodor Zoltán és Szalva Gadabadze 84 kilóban zajló mérkőzésének második menetéből. Az azeri nyerte a sorsolást és az első felvonást, tehát ha kivédekezi a lenti helyzetet, győz. Ám honfitársunk e kiélezett szituációban szépen kivitelezett pörgetést mutatott be, és egyenlített, majd a harmadik etapban a szerencse – tudják, a fekete zsákból kihúzott piros vagy kék gömb, amely meghatározza, ki megy előbb alulra – mellé állt. „Egy fogást kellett megcsinálnom nagyon keményen, és sikerült. Végig jobban akartam a győzelmet, mint az azeri, ez döntött” – mondta Fodor. Struhácsot viszont így nem kellett faggatnom, hiszen bejutott valaki a négy közé.
No nem ezzel az egy derbivel, hiszen Fodor Gadabadze előtt, a tizenhat között a hazai szőnyeg előnyét és a szurkolók biztatását élvező Ma San-jinak tartott pörgetéssel és emeléssel tarkított sportági bemutatót.
A másik két szőnyegen a viadal ezen szakaszában búcsúzott az olimpiai küzdelmektől Virág Lajos (96 kg), majd egy körrel később a világbajnoki ezüstérmes Deák Bárdos Mihály (120). Gyorsan tegyük hozzá, előbbi csupa 1-1-es döntetlenekkel, például akció nélküli meccsen „kapott ki” a későbbi bronzérmes amerikai Wheelertől; utóbbi pedig a kanadai Taub bedarálása után hiába pörgette meg a francia Szczepaniakot, két balszerencsés sorsolású 1-1 miatt alulmaradt. Hangsúlyozzuk, úgy, hogy a francia egyetlen akciót sem ért el. Eszement ez a szabály.
Fodor viszont menetelt tovább, egészen az A szőnyeg szélére, hogy az elődöntőben összecsapjon a sportág egyik legnagyobb alakjával, a világ- és Európa-bajnok török Nazmi Avlucával. Vele még a súlycsoport korábbi magyar klasszisa, Bárdosi Sándor is tusakodott eleget, s általában a rövidebbet húzta. Csakúgy, mint Fodor négy éve, egy Bundesliga-találkozón, de akkor még más szabályok jártak. A jelenlegiek alapján Avluca jó védekezéséért egy pontot kapott, a mi fiunk viszont a török támadását bravúrosan megkontrázta, riválisát belefogta egy fordított emelésbe, s már vitte is az első menetet (2-1). Feltűnt, hogy a 32 esztendős ankarai klasszis állásból takarékon mozog, lehet, hogy a sorozatban vívott mérkőzések terhelték meg, szinte csak a lenti helyzetet várta. Ám hiába, a sors(olás) nem neki kedvezett, kezdeményezését Fodor hatástalanította, 1-1-gyel megnyerte a második etapot, s vele a derbit is. A döntőbe jutást az edzői team látványos táncbemutatóval, maga az érintett pedig sírva ünnepelte, majd így értékelt: „Éreztem, hogy fáradt az öreg, hallottam, hogy hörög állás közben, lentről meg védekeztem, ahogy tudtam, lepattant egy darab a fogamból, de megérte. Úgy érzem, ma nem verhet meg senki!”
Ezt viszont sajnos rosszul érezte. A finálékra megtelt a pekingi mezőgazdasági egyetem nézőtere, a rádiós állásokban olyan egykori világsztárok szakkomentáltak gőzerővel, mint az orosz Alekszandr Karelin, vagy az amerikai Rulon Gardner, a nézőtéren megjelent többek között Gyurcsány Ferenc kormányfő és Schmitt Pál, a MOB elnöke, s már vonult is be Fodor, mögötte pedig az olasz Andrea Minguzzi. A kétszeres Eb-bronzérmes, 26 éves imolai rendőrtisztviselő két világ- és Európa-bajnokon, az orosz Misinen és a svéd (örménynek született) Abrahamianon is átverekedte magát a meglepetés-döntőig. Amely kezdetben a sportág csúnyábbik arcát mutatta, az első menetet Fodor nyerte akció nélkül, a másodikat Minguzzi. A harmadikban honfitársunké lett a kedvezmény, tehát csak jól kellett volna védekeznie. Ám mindössze húsz másodperccel a vége előtt az itáliai túljárt az eszén, kiemelte, és három pontért eldobta. Nyert tehát az, aki akciózott – ez ugyan egyezett a sport szellemével, de sokkal kevésbé a mi óhajainkkal.
Az immár olimpiai ezüstérmes, tegnapig felnőtt-világversenyes dobogón soha nem álló, a tavalyi vb-n nyolcadik, korábban ifjúsági Eb-t nyert magyar hasonló érzésekkel küszködött:
– Kicsit csalódott vagyok, de holnap már boldogabb leszek, mint ami most látszik rajtam. Mindketten jó napot fogtunk ki, de az olasz kicsit jobbat, kiváló ütemben indította el a dobását. Most találkoztunk harmadszor, s mindig ő nyert, egyszer szerencsével, most pedig a végén meglepett.
– Milyen céllal érkezett Pekingbe?
– Azzal, hogy a legjobb öt közé kerülök, de a döntőbe jutásról nem is álmodtam.
– Mi volt a taktikája a fináléra?
– Állásból fárasztanom kellett, lentről meg kivédekezni mindent.
– Támadási terv nem volt?
– Egy jól elkapott akció, ez volt a cél. De neki sikerült.
– Mindketten legyőztek több idősebb klasszist. Ez már az őrségváltás jele?
– Nagyon bízom benne.
Mi is bízunk az ismeretlenségből kitört sportoló további sikereiben. Édesapja és egyben nevelőedzője, Fodor János szintén a Fradiban birkózott, Növényi Norbert árnyékában is a válogatottságig, Eb-negyedik helyig vitte. Fia ezúttal magasabbra lépett, mindenki örömére. S ha ez az öröm nem tűnt a meglepetéséremhez méltónak a magyar táborban, annak az az oka, hogy a pekingi olimpia eddigi hat napján még hiányzó arany miatt az elvárás elnyomja jó érzéseinket. Ám erről végképp nem Fodor tehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.