Napi sajtószemle

2008. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

THE TIMES OF INDIA
A mostani harcok a hidegháború befejezetlen ügyei miatt zajlanak – véli a pánindiai lap cikkírója. Rámutat, hogy Grúzia az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság után a harmadik legnagyobb létszámú harcoló kontingenst küldte Irakba, s a NATO-tagságért is folyamodott, amelyet az európai hatalmak torpedóztak meg. Az indiai újságíró szerint Grúziának semmi esélye nincs Oroszországgal felvenni a versenyt harci erőben, s az is teljesen valószínűtlen, hogy a nyugati országok a segítségére sietnének. Ugyanakkor a Grúzia elleni nyílt orosz erőszak nem segít Moszkva nemzetközi megítélésének, ezért a két szemben álló államnak be kell fejeznie az ellenségeskedést, a kérdéses szakadár tartományok, Dél-Oszétia és Abházia ügyét pedig tárgyalóasztalnál kell megoldani.


THE JERUSALEM POST
Mint a legtöbb nemzetközi harc esetén, itt sem lehet egyik vagy másik felet tökéletesen elítélni – írják az jobboldali izraeli lapban. Összefüggésbe hozzák Alekszandr Szolzsenyicin orosz író, a „kommunizmus ellensége és az orosz nacionalizmus bajnoka” halálát és a Grúzia elleni háborút. „Mikor Szolzsenyicin visszatért a szovjet összeomlás után, a szlavofília és az orosz ortodox szellemet jellemző kegyesség közel hozta őt Vlagyimir Putyinhoz. A volt KGB-ügynök pedig csodálta az írót, aki szerint a kommunizmus elleni harc után még fennáll egy újabb feladat, mégpedig az orosz szellem feltámasztása. A mai orosz vezetők is tanulhatnak a hazafi prófétától, aki emlékezteti őket, hogy a háború sohasem lesz megfelelő kiindulópont a nemzeti felemelkedéshez.”


Khaleej Times ONLINE
A Grúzia elleni orosz agresszió minden kételyt eloszlat, amely a volt államfő, Vlagyimir Putyin utáni időszak politikáját körbevette. Nem kérdéses, hogy az előd külpolitikáját követi az új elnök, Dmitrij Medvegyev is – véli az Egyesült Arab Emírségek lapja. A cikkíró nem tartja meglepőnek a mostani háborút a NATO keleti terjeszkedése miatt, s leszögezi, hogy a grúziai események Washington számára is nagyon kényelmetlenek. Miközben az afganisztáni és iraki háborúk során az amerikaiak egyre súlyosabb problémákkal küzdenek, Oroszország olyan körülményeket teremt velük szemben, mint a hidegháború idején. Az Oroszország és a Nyugat közti megosztottság egyre mélyebb lesz, ezért az lenne a legjobb, ha a viszály a lehető leggyorsabban megoldódna. Ám ebben az esetben is marad még számos problémás terület, akár Ukrajna, akár az EU, vagy maga az Egyesült Államok, de Oroszország bizonyosan ellen fog szegülni, a felgyülemlett feszültséggel pedig előbb vagy utóbb foglalkoznia kell a világnak, mert hátramaradva újabb konfliktussal fenyeget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.