THE TIMES OF INDIA
A mostani harcok a hidegháború befejezetlen ügyei miatt zajlanak – véli a pánindiai lap cikkírója. Rámutat, hogy Grúzia az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság után a harmadik legnagyobb létszámú harcoló kontingenst küldte Irakba, s a NATO-tagságért is folyamodott, amelyet az európai hatalmak torpedóztak meg. Az indiai újságíró szerint Grúziának semmi esélye nincs Oroszországgal felvenni a versenyt harci erőben, s az is teljesen valószínűtlen, hogy a nyugati országok a segítségére sietnének. Ugyanakkor a Grúzia elleni nyílt orosz erőszak nem segít Moszkva nemzetközi megítélésének, ezért a két szemben álló államnak be kell fejeznie az ellenségeskedést, a kérdéses szakadár tartományok, Dél-Oszétia és Abházia ügyét pedig tárgyalóasztalnál kell megoldani.
THE JERUSALEM POST
Mint a legtöbb nemzetközi harc esetén, itt sem lehet egyik vagy másik felet tökéletesen elítélni – írják az jobboldali izraeli lapban. Összefüggésbe hozzák Alekszandr Szolzsenyicin orosz író, a „kommunizmus ellensége és az orosz nacionalizmus bajnoka” halálát és a Grúzia elleni háborút. „Mikor Szolzsenyicin visszatért a szovjet összeomlás után, a szlavofília és az orosz ortodox szellemet jellemző kegyesség közel hozta őt Vlagyimir Putyinhoz. A volt KGB-ügynök pedig csodálta az írót, aki szerint a kommunizmus elleni harc után még fennáll egy újabb feladat, mégpedig az orosz szellem feltámasztása. A mai orosz vezetők is tanulhatnak a hazafi prófétától, aki emlékezteti őket, hogy a háború sohasem lesz megfelelő kiindulópont a nemzeti felemelkedéshez.”
Khaleej Times ONLINE
A Grúzia elleni orosz agresszió minden kételyt eloszlat, amely a volt államfő, Vlagyimir Putyin utáni időszak politikáját körbevette. Nem kérdéses, hogy az előd külpolitikáját követi az új elnök, Dmitrij Medvegyev is – véli az Egyesült Arab Emírségek lapja. A cikkíró nem tartja meglepőnek a mostani háborút a NATO keleti terjeszkedése miatt, s leszögezi, hogy a grúziai események Washington számára is nagyon kényelmetlenek. Miközben az afganisztáni és iraki háborúk során az amerikaiak egyre súlyosabb problémákkal küzdenek, Oroszország olyan körülményeket teremt velük szemben, mint a hidegháború idején. Az Oroszország és a Nyugat közti megosztottság egyre mélyebb lesz, ezért az lenne a legjobb, ha a viszály a lehető leggyorsabban megoldódna. Ám ebben az esetben is marad még számos problémás terület, akár Ukrajna, akár az EU, vagy maga az Egyesült Államok, de Oroszország bizonyosan ellen fog szegülni, a felgyülemlett feszültséggel pedig előbb vagy utóbb foglalkoznia kell a világnak, mert hátramaradva újabb konfliktussal fenyeget.
Agyhalottnak, Soros-ügynöknek nevezi saját EP-képviselőit Magyar Péter - itt az újabb hangfelvétel!